Nepilnas divas nedēļas pēc EURO 2020 fināla, Tokijā sāksies vēl viens liels notikums sportā, kam bija jau jānotiek pagājušajā gadā – olimpiskās spēles. Mūsu delegācijas sastāvā apstiprināti ir 30 sportistu, taču īsi pirms sākuma to varētu papildināt vēl pieci.
Šovasar sporta faniem no vieniem svētkiem uz otriem – hokeja čempionāts, NBA un NHL izslēgšanas spēles, noskaidrojās Čempionu līgas, dažādu citu Eiropas futbola lielāko līgu, kā arī Eiropas meistarsacīkšu uzvarētāji. Tagad tiks dots starts arī olimpiskajām spēlēm Tokijā, kas pandēmijas dēļ, tāpat kā šeit nosauktie pasākumi (izņemot NBA un NHL), pagājušajā gadā nevarēja noslēgt sezonu vai norisināties vispār.
Šis notikums ir milzīgs notikums visā pasaulē, jo sportistu vidū tiks pārstāvetas 206 valstis. Latvijai pašlaik oficiāli delegācijā iekļauti 30 sportistu, kuri startēs 14 sporta veidos. Pēc neoficiālās informācijas īsi pirms pašu spēļu sākumā tā papildināsies ar šķēpmetējiem Madaru Palameiku, Aneti Kociņu un Rolandu Štrobinderu, vidējo distanču skrējēju Līgu Velveri un sprinteri Guntu Vaičuli.
Lai gan prognozes pirms Olimpisko spēļu atklāšanas vēsta, ka Latvija uz mājām vedīs medaļu vienā sporta veidā, ir vēl daži, kuros tas varētu notikt.
3×3 basketbols
Latvijai paredz vienu medaļu Olimpiskajās spēlēs
Svarcelšana
Vēl pagājušajā gada vasarā Latvijai tika prognozētas divas medaļas – viena no tām bija svarcelšana, kur starp pjedestāla pretendentēm tika ieskaitīta arī talantīgā Rebeka Koha. Taču viņa pārsteidza gan savus trenerus, gan fanus, paziņojot par priekšlaicīgu karjeras beigšanu. Tāpēc mums šajā sporta veidā pārstāvniecība būs tikai vīru konkurencē – uz Tokiju dosies Artūrs Plēsnieks (-109kg) un Rihards Suharevs (-81kg).
Lai gan Plēsnieks ir ar lielāku pieredzes bagāžu, pēdējos gados nevienā no lielajām sacensībām viņam nav izdevies kāpt uz pjedestāla – pēdējo reizi tas izdevies 2017. gadā, kad Pasaules čempionātā izcīnīts sudrabs. Šīs būs viņa trešās Olimpiskās spēles, bet labākais rezultāts sasniegts debijā 2012. gadā, kad ar jauno personisko rekordu Londonā tika izcīnīta 7. vieta.
Savukārt, Suharevs ir viens no 24 debitantiem mūsu Olimpiskajā komandā, un starp eiropiešiem savā svara kategorijā ir viens no spēcīgākajiem, jo gan šogad, gan arī pirms diviem gadiem Eiropas čempionātā kopvērtējumos izcīnīta bronza, turklāt 2019. gadā tas sasniegts ar zeltu raušanā. Vēl gadu iepriekš tika izcīnīta pirmā medaļa karjerā pieaugušo sacensības, kad raušanā izcīnīta trešā vieta.
Pasaules mēroga sacensībās gan startēts tikai jauniešu konkurencē, taču arī tur labi panākumi – 2018. gadā svarā līdz 77 kilogramiem pārliecinoša uzvara kopvērtējumā.
Viņa starts Tokijā būs 31. jūlija 5:00.
Šķēpmešana
Ilgu laiku Latvija tikusi uzskatīta par šķēpmešanas lielvalsti, taču pēdējais lielais sasniegums tieši olimpisko spēļu kontekstā bija pirms 13 gadie, kad Ainārs Kovals no Pekinas mājās atveda sudrabu. Taču līdz šim – ne Londonā, ne Riodežaneiro – vīriešu konkurencē nevienam nav izdevies iekļūt finālsacensībās, tāpēc mūsu pārstāvim Gatim Čakšam šogad varētu būt īpaši liels spiediens.
Jaunais un talantīgais šķēpmetējs šosezon divas reizes pārsniedzis 84 metru atzīmi, bet ar savu 9. jūnija metienu Austrijā, kur tika sasniegti 87,57m, viņš šosezon visā pasaulē ierindojas piektajā vietā. Lai kvalificētos Tokijai, bija jāpārsniedz 85 metru atzīme. Čakša starts paredzēts naktī uz 4. augustu.
Pludmales volejbols
Pirmo reizi Latvija pludmales volejbola laukumos tiks pārstāvēta gan sieviešu, gan vīriešu konkurencē. Lai gan šajā sezonā Aleksandram Samoilovam un Jānim Šmēdiņam rezultāti nebija tik labi, cik ierasts, tomēr viņu nekvalificēšanās uzskatāma par pārsteigumu, ņemot vērā to, ka šis duets joprojām atrodas pasaules labāko desmitniekā. Toties tas izdevās otram Londonas olimpisko spēļu bronzas medaļas ieguvējam Mārtiņam Pļaviņam un viņa pāriniekam Mārtiņam Točam, kuriem FIVB rangā 32. pozīcija.
Pagaidām nav galēja skaidrība par Pļaviņa/Toča pirmajiem pretiniekiem B apakšgrupā (26. jūlijs – 11:00 pēc Latvijas laika) – piekto stiprāko pasaules duetu, čehiem Ondržeju Perušiču un Davidu Šveineru un viņu dalību. Perušičam, tāpat kā Čehijas dāmu galvenajam trenerim Simonam Naušam konstatētas pozitīvas “Covid-19” analīzes. Abi pašlaik atrodas pašizolācijā un gaida organizatoru lēmumu.
Tāpat pretiniekos būs arī Krievijas Olimpiskās komandas pārstāvji Krasiļņikovs/Stoļanovskijs (trešie pasaulē, spēle – 29. jūlijā, 11:00) un Rubio/Gaksiola no Meksikas (27. vieta, spēle – 31. jūlijā, 9:00), Lai turpinātu cīņu par medaļām, jāizcīna vismaz trešā vieta savā apakšgrupā.
Arī Tīnai Graudiņai un Anastasijai Kravčenokai (17. vieta) pirmie trīs mači nebūs viegla pastaiga, jo pretiniekos ielozētas amerikānieties Kleisa/Sponsila (trešā vieta pasaulē, spēle – 26. jūlijā, 3:00), brazīlietes Ramosa/Silva (10. vieta, spēle – 28. jūlijā, 5:00), kā arī kenijietes Mahoka/Hadambi (97. vieta, spēle 31. jūlijā, 4:00). Taču šeit, atšķirībā no vīriešu dueta, vismaz “uz papīra”, otrā vai pat pirmā vieta apakšgrupā izskatās daudz reālāka, jo mūsu dāmas vienīgajā savstarpējā spēkošanās reizē ar ASV volejbolistēm pretinieces pārspēja, brazīlietes pēdējā laikā nav spēlējušas, bet kenijietes tiek uzskatītas par vājāko tandēmu šajās sacensībās.
Teniss
Uz Japānu dosies arī divas labākās Latvijas tenisistes – Aļona Ostapenko un Anastasija Sevastova, kuras savas pretinieces uzzinās pēdējā brīdī (kalendārs vēl nav izziņots). Tiesa, konkurence būs ļoti liela, jo no labāko divdesmitnieka nepiedalīsies tikai piecas sportistes, un ar izlozi arī var nepaveikties. Taču Ostapenko ir atgriezusies labāko trīsdesmitniekā, un arī Sevastova pēdējā lielajā turnīrā Vimbldonā spēja atkārtot savu labāko rezultātu, iekļūstot trešajā kārtā.
Aļonai šosezon izdevās izcīnīt savu ceturto WTA titulu, kā arī nedrīkst aizmirst, ka viņas kontā ir viens “Grand Slam” čempiontituls (Roland Garros 2018. gadā).
Abas dāmas startēs arī dubultspēlēs, kur Ostapenko meklējama augstajā 20. vietā, bet Sevastovai 204. vieta.