Connect with us

Basketbols

Biedriņam 35! Seši aizmirsti fakti par viņa karjeru

Biedriņam 35! Seši aizmirsti fakti par viņa karjeru
AP/Scanpix

Šogad ar Lielo piektdienu, 2. aprīli, dzimšanas diena sakrita kādreizējam Latvijas basketbola izlases un Goldensteitas “Warriors” centra spēlētājam Andrim Biedriņam, kuram aprit 35 gadi. Par godu šim notikumam, ieskatīsimies dažos faktos par viņa NBA karjeru.

Pirmā NBA zvaigzne no Latvijas 

Pirms teju 20 gadiem, 2004. gada vasarā Biedriņš kļuva pirmo draftēto latviešu basketbolistu Nacionālajā basketbola asociācijā. To ar ar kopējo 11. numuru pirmajā kārtā izdarīja Goldensteitas “Warriors”, un līdz pat 2015. gadam šis rezultāts palika nepārspēts, bet tad ar 4. numuru Ņujorkas “Knicks” izvēlējās Kristapu Porziņģi. 

Ar katru sezonu izcīnot arvien vairāk spēles laika un pierādot savu varējumu zem groziem, kā arī galvenā trenera Dona Nelsona ienākšanu komandā, viņš vairākus gadus bija “Warriors” pamatvērtība. Posmā no 2006. līdz 2012. gadam Biedriņš 299 spēles (karjerā kopā 311) sāka komandas sākumsastāvā.

Biedriņa bloks un Karija pirmie punkti

2009. gadā līga iepazinās ar savu nākamo tālmetienu rekordistu – Stefanu Kariju, kurš debitēja sezonas pirmajā spēlē pret Indianas “Pacers”. Savu pirmo karjeras rezultatīvo piespēli viņš atdeva Džeisonam Ričardsonam, pirmais tālmetiens krita garām, bet pirmie divi punkti tika gūti tieši pēc Andra Biedriņa veiksmīgi izveidotā aizsega.

“Play-off” pieredze

Pēc pirmajām sezonām bija skaidrs, ka Biedriņš pievienojies NBA lejasgala komandai, jo posmā no 1994. līdz 2012. gadam “Warriors” izslēgšanas spēlēs spēja iekļūt tikai vienu reizi, taču tajā reizē viņi pārsteidza visus. Latviešu centrs bija aizvadījis savu pirmo augstvērtīgo sezonu, nospēlējot visas 82 regulārā čempionāta spēles un izceļoties 9,5 punktiem, 9,3 atlēcošajām bumbām un 1,7 blokiem vidēji spēlē, bet Goldensteitai kā 2006./2007. gada 8. labākajai komandai nāca pretī vieno no tās sezonas favorītiem – Dalasas “Mavericks” ar Dirku Novicki priekšgalā. 

Neviens neparedzēja ilgāku cīņu par piecām spēlēm, taču beigu beigās Dalasa palika ar garu degunu, piekāpjoties sērijā ar 2-4. Biedriņš tajā pavasarī nospēlēja visas 11 izslēgšanas spēles, no kurām astoņas sāka komandas pamatsastāvā, izceļoties ar 6,4 punktiem, 6,3 atlēcošajām bumbām un pusotru bloku vidēji spēlē. Ražīgākais mačs bija vienīgajā otrās kārtas uzvarā pret Jūtas “Jazz” – 13 punkti un 13 atlēcošās bumbas, kas sakrātas 38:26 minūšu laikā, bet uzteicama izšķirošā sestā spēle pirmajā kārtā pret “Mavs”, kad viņam 12 punkti, 12 atlēcošās bumbas un trīs bloķēti pretinieku metieni.

Biedriņš spēlēja arī 2013. gada “play-off” turnīrā, kur laukumā izgāja trīs mačos, kopumā tur pavadot tikai nedaudz vairāk par 15 minūtēm, kuru laikā punktus neguva.

Iespaidīgā sezona 

Vislabākā sezona viņam bija uzreiz nākamajā gadā pēc leģendārās uzvaras pār “Mavericks” pirmajā kārtā – 2007./2008. gada sezonā. Biedriņš izlaida tikai sešas regulārā čempionāta spēlēs, bet 59 devās pamatsastāvā, izceļoties ar 11,9 punktiem un 11,2 atlēcošajām bumbām, bet 27 spēlēs nopelnot “double-double”. Viņš bija lielisks palīgs arī aizsardzībā ar vidēji vienu pārtvertu bumbu un 1,5 blokiem. Arī visa komanda spēlēja lieliski, tiekot pie 48 uzvarām, taču tāpat tas “Warriors” nepalīdzēja iekļūt izslēgšanas spēlēs, jo Rietumos togad bija ļoti spēcīga konkurence (8. vietā esošajai Denveras “Nuggets” 50 uzvaras).

Biedriņš joprojām ir vienīgais latviešu basketbolists NBA, kuram izdevies regulāro čempionātu noslēgt ar “double-double” vidēji spēlē.

Rezultatīvākā spēle

Savu rezultatīvāko spēli viņš aizvadīja 2006. gadā pret Denveras “Nuggets” – 31 punkts, kad tika gūti 14 no 17 metieniem no spēles jeb 82,4%, kā arī izcīnītas 10 bumbas zem groziem – no tām septiņas (!) uzbrukumā. Noteikti jāizceļ arī viņa karjeras rekords atlēcošajās bumbās – gadu vēlāk pret Ņujorkas “Knicks” viņa kontā 26 bumbas, kas bija tās sezonas labākais rādītājs visā NBA.

Komiskie soda metieni

Biedriņš joprojām ir viens no visu laiku sliktākajiem soda metienu izpildītājiem NBA vēsturē. Viņš šajā sarakstā iekārtojies kopā ar tādiem leģendāriem spēlētājiem kā Šakils O’Nīls, Vilts čemberlens, kā arī joprojām aktīvi spēlējošajiem Andrē Dramondu un Denadrē Džordanu. Viens no latvieša populārākajiem video “YouTube” vietnē ir tas, kā visa “Oracle” jeb kādreizējā “Warriors” mājas arēna ar stāvovācijām sveic Biedriņu ar diviem iemestiem soda metieniem pēc kārtas.

Komentēt

Atstāt komentāru

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Vairāk Basketbols