Connect with us

Basketbols

FIBA Pasaules kausa kvalifikācija: Latvija ļoti izdevīgās pozīcijās

FIBA Pasaules kausa kvalifikācija: Latvija ļoti izdevīgās pozīcijās
ZUMAPRESS.com/Scanpix

Pagājušajā nedēļas nogalē Latvijas basketbola izlase aizvadīja divas svarīgākās spēles Pasaules kausa atlases cikla pirmajā posmā, izbraukumā un savā laukumā spēkojoties ar Beļģijas izlasi. Abi mači izvērtās par īstām rakstura cīņām, kurās pārāki bija mūsējie. 

No serbiem tabulā atpaliekam par diviem groziem

Spēļu rezultāti atlases sākumā pārsteidza, kas lika domāt – šis turnīrs būs ļoti interesants gan no Latvijas izlases snieguma perspektīvas, gan arī citu komandu sniegumiem. Pirmajā mačā ar serbiem latvieši parādīja, kāpēc tieši tālmetieni ir mūsu lielākais trumpis cīņā ar potenciāli spēcīgiem pretiniekiem. Lai gan metienu procents labāks bija mājiniekiem (50% pret 47%), Latvijas izlase realizēja 16 trīspunktu metienus(Serbijai – 10), kas līdz pat pēdējai sekundei turēja mūs spēlē.

Beigu beigās tomēr piedzīvots sāpīgs zaudējums ar 100:101, taču ar daudzsološu skatu uz tālāko turnīru. Un ne velti – Serbija nākamajā mačā pret Beļģiju piedzīvoja negaidītu zaudējumu ar 69:73. Tur šķita, ka visi precīzie tālmetieni tika izmesti pret Latviju, jo pret beļģiem A grupas potenciālie favorīti realizēja tikai 24%.

Kamēr Latvija visu spēli mocījās pret pastarīšiem slovākiem (beigu beigās “neglīta” uzvara ar 82:74), Beļģijai izdevās viņus uzvarēt ar 25 punktu starpību. Tas Beļģiju neviļus ierindoja pat starp favorītēm par uzvaru šajā grupā, un bija skaidrs, ka latviešu un beļģu spēkošanās būs ļoti izšķirīga cīņā par iekļūšanu Pasaules kausā.

Pirms spēlēm pienāca ziņas, ka abām komandām būs jāiztiek bez pamatcentriem – Beļģijai nespēlēja “Manresa” spēlētājs Ismaels Bako, kurš uzvarā pār serbiem guva “double-double” (14 p. + 11. a.b.), savukārt, Latvijai groza apakšā nevarēja palīdzēt ne Mārtiņa Meiera, ne Anžeja Pasečņika garās rokas. Tie bija lieli zaudējumi, jo, piemēram, Pasečņiks ACB līgā šogad “Real Betis” sastāvā līdz februāra vidum piecās spēlēs vidēji guvis 15,6 punktus un izcīnījis 4,2 atlēcošās bumbas.

Taču lazaretes soliņš bija krietni plašāks, jo vēl bez šiem nosauktajiem spēlētājiem Latvijas izlases kreklā neredzējām Kristeru Zoriku un Artūru Žagaru, kā arī beļģiem pirmā mača dienā no sastāva izkrita “Valencia” saspēles vadītājs Sems Van Rosoms.

Šajās divās mazrezultatīvajās rakstura cīņās, kurā nevienā netika iemests vairāk par 68 punktiem, latviešiem izdevās uzvarēt (66:65 un 68:63), kas ļāva nodrošināt sev vietu nākamajā posmā vēl pirms pirmās kārtas beigām. Pagaidām ar trim uzvarām četrās spēlēs esam iekārtojušies grupas otrajā vietā. Serbijai bilance tāda pati, taču gūto zaudēto punktu atšķirība viņiem labāka (+17 pret +13).

Cīņā par vietu Pasaules kausā – par vienu komandu mazāk?

Mūsējiem A apakšgrupā atlikušas divas spēles – 30. jūnijā savā laukumā ar Serbiju un 3. jūlijā izbraukumā ar Slovākiju. Savukārt, tālāk trīs labākās komandas no šīs un B grupas veidos pēdējo atlases posmu. Liels jautājums ir par B grupas komandu – Baltkrieviju, un to, vai viņi turpinās dalību kvalifikācijā. FIBA nākusi klājā ar paziņojumu, ka tā no visiem turnīriem izslēdz Krieviju, bet par Baltkrieviju nekas pagaidām nav minēts. Uz doto brīdi baltkrievi un briti aizvadījuši par diviem mačiem mazāk kā grieķi un turki, jo abām šīm vienībām savā starpā aizvadītajā nedēļas nogalē bija jāizspēlē divi mači, taču tie tika pārcelti.

Kamēr oficiāla ziņojuma nav, baltkrievi joprojām ir turnīrā, un varam apskatīt, kas līdz šim mums interesējošajā grupā noticis. Ja Latvija pirmajā spēlē zaudēja serbiem, kas ir mūsu grupas favorīti, tad B grupas pirmajos mačos abas grupas favorītes klupa pret pastarītēm. Grieķija ar 69:78 zaudēja Lielbritānijai, bet baltkrievi visai pārliecinoši ar 84:70 pārspēja Turciju. Pēcāk turki zaudējuši abas savstarpējās spēles ar Grieķiju un pašlaik ir ar bilanci viena uzvara un trīs zaudējumi.

Atgādināsim, lai iekļūtu Pasaules kausā, otrajā kārtā sešu komandu konkurencē jāieņem vismaz trešā vieta. Pilnīgi visas spēles tiks ņemtas vērā tālākajā izspēlē – arī pret tām komandām, kas nekvalificēsies nākamajai kārtai, tāpēc Latvijai ir lieliska iespēja cīņu turpināt ar tikai diviem, vai pat vienu zaudējumu. 

Ja Baltkrieviju tomēr izslēgs, kā pēc loģikas vajadzētu būt, jo citos sporta veidos sankcijas saņēmuši kā krievi, tā baltkrievi, tad B grupa vairs nebūs svarīgs vietu sadalījums, bet gan uzvaru un zaudējumu bilance. Ja pirmais posms beigtos tagad, uz doto brīdi situācija tabulā ir sekojoša:

VietaKomandaBilance+/-
#1Serbija3-1+17
#2Latvija3-1+13
#3Grieķija3-1+11
#4Beļģija2-2+24
#5Turcija1-3-7
#6Lielbritānija1-1-8

FIBA Pasaules kausa kvalifikācijas otrās kārtas spēles paredzētas šādos logos (katrā logā izlase aizvadīs pa diviem mačiem):

  • 22. – 30. augusts (2022.gads),
  • 7. – 15. novembris,
  • 20. – 28. februāris (2023.gads).

Komentēt

Atstāt komentāru

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Vairāk Basketbols