Connect with us

Basketbols

Jokičs, Adetokunbo vai Embīds – kurš iegūs NBA labākā spēlētāja balvu?

Jokičs, Adetokunbo vai Embīds - kurš iegūs NBA labākā spēlētāja balvu?

Uz raksta tapšanas brīdi NBA atlikusi vēl pēdējā regulārā čempionāta nedēļa, kas nozīmē – komandas sadala pēdējās uzvaras un zaudējumus. Un  ne tikai – līgas zvaigznēm, kas pretendē uz sezonas labākā spēlētāja balvu (MVP) vēl ir iespējas balsojumā kaut ko mainīt. 2021./2022. gada sezonā kandidāti ir trīs, bet situācija līdz šim mainījusies teju katru nedēļu.

Unikāls brīdis NBA vēsturē

Tiem, kas nezina, sezonas vērtīgākā spēlētāja jeb MVP balvu piešķir tam spēlētājam, kas 100 ekspertu balsojumā aizvadījis labāko sezonu starp visiem NBA spēlētājiem. Tā parasti tiek paziņota jūnijā (pandēmijas dēļ 2020. gadā – septembrī), un ir viens no apspriestākajiem tematiem NBA sezonas izskaņā. Šogad uz to ir trīs reāli kandidāti – Janis Adetokunbo (Milvokī “Bucks”), Nikola Jokičs (Denveras “Nuggets”), kā arī Džoels Embīds (Filadelfijas “76’ers”).

Šīs balvas un visas līgas vēsturē esam unikālā brīdī – ceturto gadu pēc kārtas šo balvu neiegūs ASV basketbolists. Garākā šāda veida sērija iepriekš novērota 2004./2005. un 2005./2006. gada sezonās, kad divas reizes pēc kārtas MVP balvu ieguva kanādiešu saspēles vadītājs Riks Nešs. Kopš 1956. gada, kad tika apbalvots pirmais MVP NBA vēsturē, amerikānis šo balvu nav ieguvis tikai septiņas reizes.

Jokičam otra MVP kandidāta sezona pēc kārtas

Ļoti iespējams, Nikola Jokičs kļūs par otro eiropieti, kurš otro reizi pēc kārtas tiks atzīts par NBA regulārās sezonas vērtīgāko spēlētāju. Pagājušo sezonu, šķita, būs grūti pārspēt, bet “Džokeram” tas ir izdevies. Vidēji spēlē 26,8 punkti (pag. s. – 26,8), metienu procents – 58,3% (56,6%), 13,7 atl. bumbas (10,8), 8,1 rez. piespēle (8,3) kā arī 1,4 pārtv. bumbas (1,3). 

Kopš Denveras “Nuggets” viņu draftēja 2015. gadā vien otrajā kārtā ar kopējo 41. numuru, serbu centra sniegums ir ievērojami kāpis katru sezonu. Jokičam uzticās jau no pirmās sezonas, turklāt nevienā no gadiem viņš nav nospēlējis mazāk kā 72 mačus. Ar vidēju teju “tripple-double” sezonā viņš pavisam noteikti ir pelnījis Maurisa Podolfa balvu otro sezonu pēc kārtas.

Grieķu “dīvainim” – trešā balva četru gadu laikā?

Jāatzīst, ka Jokičam ir laba konkurence – uz savu trešo MVP balvu četru sezonu laikā cierē vēl viens eiropietis, grieķis Janis Adetokunbo. Viņš, savukārt, ir pirmais eiropietis, kuram izdevies izcelties divas sezonas pēc kārtas.

Adetokunbo vismaz 26,9 punktus vidēji spēlē guvis pēdējās piecas sezonas pēc kārtas, bet pirmo reizi viņam ir izdevies aizsniegt 30 punktu atzīmi. Līdzīgi kā Jokičs, arī Janis ir spēlētājs, kas savu arsenālu spēj izpaust pie abiem groziem – to pierāda gan rezultativitāte, gan arī darbības aizsardzībā (11,6 atlēcošās bumbas; 1,1 pārtverta bumba; 1,4 bloki).

Tiesa, ja salīdzinām 2019. un 2020. gadu, kad Janis tika atzīts par MVP, viņa statistika atsevišķās vietās bija nedaudz labāka kā šosezon. Taču tie ir tikai skaitļi statistikas ailēs, un to, vai viņš ir spējīgs apsteigt Jokiču (pagaidām “Basketball Reference” dati liecina to, ka uzvarēs serbs), iespējams, parādīs pēdējās šīs regulārās sezonas spēles. Skaidrs ir viens – Adetokunbo pavisam noteikti ir viens no labākajiem un daudzpusīgākajiem basketbolistiem mūsdienu NBA. 

Nigērietis Embīds otro reizi starp favorītiem

Arī pagājušajā sezonā Filadelfijas “76’ers” centra spēlētājs Džoels Embīds bija starp MVP kandidātiem, bet, tāpat kā Džokers, arī Embīds pierādīja, ka var vēl labāk. Šosezon viņš vidēji mačā gūst 30,2 punktus (pret 28,5) ar 52,8% realizāciju, izcīna 11,6 atlēcošās bumbas (10,6) un  ir viens no komandas atdzimšanas stāstiem. Kopš leģendārās Alena Aiversona sezonas, kad  2001. gada vasarā “76’ers” aizkļuva līdz finālsērijai, nekas labāk par “play-off” otro kārtu nav izdevies. Bija arī piecu sezona izslēgšanas spēļu sausuma periods, kad Fialdelfijas klubs bija viens no vājākajiem visā līgā.

Taču ar Embīda iekļaušanos komandā 2016./2017. gada sezonā, tā kļuva par pēdējo, kad komanda nav tikusi izslēgšanas spēlēs. Vēl pirms divām nedēļām viņš bija MVP balvas neoficiālajā vērtējumā bija pirmais, tagad nigēriešu centra spēlētājs atkritis uz trešo pozīciju. Viņš gan pats izsakās, ka nesaprot, cik labi vēl ir jāspēlē, lai beidzot viņš tiktu atzīts par MVP? Pagaidām izskatās, ka tik labi kā Jokičam…

Komentēt

Atstāt komentāru

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Vairāk Basketbols