Hokejs

Lielais hokejs jau šonedēļ! Otrā spēle pret mājiniekiem un olimpiskajiem čempioniem

ZUMAPRESS.com/Scanpix

Latvijas hokeja izlasei starts šī gada Pasaules čempionātā būs īpaši skarbs – divas spēles divās dienās. Otrais mačs paredzēts sestdien, 14. maijā, kad pretī stāsies turnīra rīkotāji, kā arī pašreizējie olimpiskie čempioni, kas uzvarēja Ziemā notikušajā olimpiādē Pekinā. Ko sagaidīt no šī komandas jau pavisam drīz?

Sastāvā pagaidām četri NHL hokejisti

Šī komanda par sevi un saviem sasniegumiem liekus komentārus neprasa – 21. gadsimtā notikušajās sešās olimpisajās spēlēs, Somija piecreiz tikusi līdz pusfinālam, bet divreiz spēlējusi finālā. Savu pirmo olimpisko zeltu vēsturē izcīnija vien šogad, bet 2006. gadā Turīnā finālā tika zaudēts kaimiņiem zviedriem. Tāpat arī pasaules čempionātos pēdējo 11 gadu laikā piecreiz somi aizspēlējušies līdz finālam, tai skaitā pēdējos divus turnīrus, bet zelta medaļas šajā nogrieznī kaklā kārtas divreiz. Interesanti, ka abas reizes čempionāts notika Slovākijā – 2011. un 2019. gadā.

Somija galīgo sastāvu Pasaules čempionātam, līdzīgi kā Latvija, uz raksta tapšanas brīdi vēl nav nosaukusi, bet zināms, ka tai palīdzēs vismaz četri NHL spēlētāji – Zemga Girgensona komandas biedrs Bufalo “Sabres” rindās, 22 gadus vecais aizsargs Henri Jokiharju, kā arī abu bijušais komandas biedrs Joels Armija, kas pašlaik spēlē Monreālas “Canadiens”. Tāpat komandas rindās mājas čempionātā iekļauti būs Vankūveras “Canucks” uzbrucējs Juho Lammiko un NHL pastarītes Arizonas “Coyotes” vārtsargs Harri Seteri.

Taču tas var nebūt viss, jo tuvu izkiršanai no Stenlija kausa izcīņas ir Nešvilas “Predators”, kur spēlē trīs somu hokejisti – Mikales Granlunds, Ēli Tolavanens, kā arī Jūse Saross, kurš pašlaik ārstē savainojumu. Tāpat vēl vairāk šīs valsts pārstāvji meklējami Stenlija kausa un lielāko Eiropas līgu izslēgšanas spēļu dalībnieču sastāvos, tāpēc ir ļoti iespējams, ka Somija čempionāta gaitā ievērojami pastiprināsies.

Latvijas un Somijas vēsture

Pēdējos gados Latvijas un Somijas hokeja izlases savā starpā nūjas krustojušas itin bieži, tai skaitā gan aizvadītajās Ziemas olimpiskajās spēlēs Pekinā, gan arī pagājušajā gadā Rīgā notiekošajā Pasaules čempionātā. Abas no šīm spēlēm bijušas itin līdzīgas, taču latviešiem pēdējo reizi somus uzvarēt izdevies tālajā 2014. gada čempionātā Minskā. Tā toreiz abām komandām bija pirmā spēle, un latviešiem pēc ilgu gadu pārtraukuma izdevās turnīru sākt ar uzvaru.

Pēcāk gan izlasēm ļoti atšķirīgas sekmes – Latvija spēja izcīnīt vairs tikai divas uzvaras, bet somi aizkļuva līdz finālam, kurā zaudēja Krievijas izlasei.

Tāpat arī šajā olimpiskajās spēlēs nebija tālu, lai mūsējie spētu iekost varenajam pretiniekam. Pirmais periods noslēdzās ar bezvārtu neizšķirtu, rezultātu atklājot tikai otrajā, kad precīzs bija Valteri Kemilainens. Izšķirošajā periodā savus vienīgos vārtus turnīrā guva Rodrigo Ābols, taču īpaši neveiksmīgas bija pēdējās piecas minūtes, kad Somija guva divus bezatbildes vārtus un izcīnot laimīgu uzvaru ar 3:1.

Kā būs šoreiz? To noskaidrosim jau sestdien, 14. maijā, plkst. 20:20.