Naktī uz pirmdienu, 11. aprīli, noslēdzās NBA regulārā sezona, kas nozīmē – skaidrs gan “play-in” turnīra sadalījums, gan arī pirmie “play-off” pāri. Izslēgšanas spēles nevar sākties, kamēr nav noskaidrotas visas komandas, tāpēc – kamēr atlikušās vietas vēl tiek sadalītas, apskatīsim tās komandas, kas labā un sliktā nozīmē pārsteigušas aizvadītajās 82 spēlēs.
Ar NBA sezonu prognozēm rudenī sākuma nodarbojas teju ikviens, kas sevi uzskata par basketbola ekspertu, tāpēc piesiesimies tam, kādas versijas par 2021./2022. gada sezonu izteica ASV sporta flagmanis “ESPN”. Apskatoties tagad, kas sarakstīts 19. oktobrī, dienu pirms sezonas sākuma, ar daudz ko aizšauts greizi. Taču par visu pēc kārtas.
Lielākie pārsteigumi – “Suns”, “Grizzlies” un… “Cavaliers”
Apskatnieku vidū kā galvenās NBA toni noteicošās komandas tika prognozētas Bruklinas “Nets”, Milvokī “Bucks” un šīs sezonas lielākie neveiksminieki – Losandželosas “Lakers”. Taču situācija iezīmējās pavisam citāda. Vienīgie, kas no šī trio puslīdz attaisnoja savas cerības, ir pagājušā gada čempioni “Bucks”, kas regulāro sezonu noslēdza ar pieklājīgo 51-31 bilanci, Austrumu konferencē ieņemot trešo vietu. Viņi tabulā iekārtojās aiz Maiami “Heat” (53-29) un Bostonas “Celtics” (51-31), kam izdevās vērā ņemams sezonas noslēgums, no pēdējiem 20 mačiem uzvarot 15.
Bruklinas “Nets” uz īsu brīdi pat atradās ārpus “play-in” zonas, taču ātri vien atgriezās pozīcijās, kas viņus paglāba no kauna. Ko nevarētu teikt par leikeriem, taču viņiem pievērsīsimies nedaudz vēlāk.
Bet tāpēc ir tik interesanti sekot līdzi notikumiem šajā līgā, īpaši pēdējos gados, kad spēku samērs starp komandām ir ļoti izlīdzinājies, un parādās vietas pārsteigumiem. Skaļākais no tiem – Memfisas “Grizzlies” izcilā sezona. Ar vai bez tās līdera Dža Moranta ierindā, komanda pierādījusi, ka māk apspēlēt savus pretiniekus. turklāt 82 spēlēs to izdarīja 56 reizes. “ESPN” pirms sezonas viņiem prognozēja 42 uzvaras, kas pie pašreizējiem rezultātiem dotu 8./9. vietu Rietumu konferencē. Tā vietā Memfisa jau laicīgi nodrošināja vietu izslēgšanas spēlēs, izcīnot par trim uzvarām vairāk kā Goldensteitas “Warriors” un gaida savu pretinieku no “play-in” turnīra.
Nedaudz mazāks pārsteigums, bet tomēr kā pārsteigums uzskatāma Fīniksas “Suns” dominance – izcīnītas 64 uzvaras ir labākais rādītājs kopš 2017./2018. gada sezonas, kad Hjūstonas “Rockets” regulāro čempionātu noslēdza ar bilanci 65-17. Devins Būkers, Kriss Pols, Deandre Eitons un co. neradīja nekādus jautājumus, kāpēc tieši viņi pagājušajā sezonā finālsērijā sastādīja sīvu konkurenci jau pieminētajiem “Bucks”, un arī šogad ir vieni no galvenajiem pretendentiem uz titulu. Jāpiemin, ka pirms sezonas viņiem tika prognozēta 51 uzvara.
Vēl viens patīkamais pārsteigums ir Klīvlendas “Cavaliers”, kuriem tika atvēlēta pastarīša loma, paredzot vien 26 uzvaras. Taču Dariuss Garlands, somu zvaigzne Lauri Markanens, veterāns Kevins Lovs un līgas jaunpienācējs Evans Moublijs bija citās domās, ar 44 uzvarām austrumos izcīnot godam nopelnīto astoto vietu. Paturot komandas kodolu, nākamajā sezonā šī komanda varētu sasniegt vēl labākus rādītājus.
Lielākās izgāšanās – “Knicks” un, protams, “Lakers”
2020./2021. gada sezonā Ņujorkas “Knicks” parādīja sevi no labākās puses, (pandēmijas dēļ) saīsinātajā 72 spēļu sezonā spējot izcīnīt 41 uzvaru, taču pirmajā kārtā viņus apstādināja Atlantas “Hawks” (tāda pati bilance – 41-31). Šķita, ka leģendārā komanda tikai ieskrienas un šosezon gatava sasniegt vairāk, taču realitāte izrādījās skarba. “Knicks” 82 mačos tika vien pie 37 panākumiem, un sezonas gaitā tika asi kritizēta. Visbiežāk tika pieminēta galvenā trenera Tima Tibodo redzējums uz to, kā jāizmanto viņam pieejamais rezervistu soliņš.
Tikai uz sezonas beigām savu potenciālu varēja atrādīt tādi spēlētāji kā saspēles vadītājs Imanuels Kviklijs (pēdējā sezonas mēnesī vidēji 16,5 punkti, bet visā sezonā – 11,3), kā arī spēka uzbrucēja pozīcijā spēlējošais Obi Topins, kurš sezona noslēda ar spilgtākajiem mačiem karjerā iemetot attiecīgi 35 un 42 punktus. Tiesa, beidzot savu uzbrukuma potenciālu atrādīja kanādietis Rovens Berets, uz kura pleciem, līdz ar komandas lielākās zvaigznes Džūliusa Rendla nespēlēšanu traumas dēļ, gūlās liela nasta uzbrukumā (pēdējā mēneša laikā vidēji mačā 23,2 punkti). Nedrīkst arī aizmirst aso kritiku par viņa spēles disciplīnu, ko pierāda statistika – šajā nogrieznī savus metienus no spēles Berets realizēja vien ar nepilnimiem 40%, kā arī pieļāva vidēji 2,6 kļūdas.
Taču jāatceras, ka, lai gan šī bija viņa trešā sezona NBA, viņam ir tikai 21 gads, un labākie gadi pavisam noteikti ir tikai priekšā.
Vai “Knicks” un tās galvenais treneris pēc šīs neveiksmes izdarīs kādus secinājumus, redzēsim jaunajā sezonā.
Šī raksta saldais ēdiens pataupīts pašām beigām. “ESPN” šai leģendārajai komandai pirms sezonas prognozēja pārliecinošu sniegumu. Beigu beigās Losandželosas “Lakers” ne tikai neattaisnoja uz sevi liktās cerības, bet pat nespēja iekļūt “play-in” turnīrā. Pat neskatoties uz to, ka 37 gadus vecais Lebrons Džeimss aizvadīja vienu no savas karjeras spilgtākajam sezonām, ar 30,3 punktiem vidēji spēlē kļūstot par trešo rezultatīvāko spēlētāju visā līgā.
Pēdējos 20 mačos izcīnītās nieka sešas uzvaras izdzēsa jebkādas cerības par tālāko cīņu, kā rezultātā uzreiz pēc sezonas tika atlaists komandas galvenais treneris Frenks Vogels, kurš pirms diviem gadiem uz Losandželosu atveda čempiontitulu.
Fanu nemīlētākais spēlētājs ar pārliecinošu atrāvienu bija Rasels Vestbruks, kurš ļoti uzkrītoši centās atkārtot savus iepriekšējo gadu sasniegumus (četrās no pēdējām piecām sezonām vidēji “tripple-double”). Taču komandas interesēm jābūt pirmajā vietā, un viņš biežāk izcēlās ar ļoti amizantām epizodēm, kā palīdzēja komandai.
Kādus secinājumus “Lakers” vadība būs izdarījuši pēc šīs sezonas, rādīs vasara, taču pirmās baumas jau klīst – kā potenciālais Vogela aizstājējs tiek izskatīta Toronto “Raptors” un Kanādas valstsvienības galvenā trenera Nika Nersa kandidatūra. Domājams, vēl viena šāda izgāšanās ar tik potenciāli jaudīgu sastāvu netiks pieļauta.