Hokejs

Pasaules čempionāts jau šonedēļ! Vai amerikāņi no mums raustās arī šogad?

REUTERS/Scanpix

Nedēļas beigās pēc viena gada pārtraukuma beidzot tiks dota zaļā gaisma Pasaules čempionātam hokejā, kuru šogad organizē Rīga. Viens no pretiniekiem Latvijai B apakšgrupā būs ASV izlase, ar kuru esam tikušies divos no pēdējiem trim notikušajiem turnīriem, bet vēl senāk vairākkārt izdevies pretiniekus arī uzvarēt.

Ar pamatlaiku ir par maz

Visspilgtāk atmiņā palikusī spēle pavisam noteikti ir 2018. gada pasaules čempionātā aizvadītā, kur latviešiem izdevās no ziemeļamerikāņiem paņemt punktu. Mūsējie uz spēli ieradās ļoti labi atpūtušies pēc četru dienu pauzes un jau ar diviem punktiem kabatā (uzvara pār norvēģie papildlaikā), kā arī smagu zaudējumu pakrūtē (1:8 pret somiem), taču pirms spēlēm ar ASV vienmēr šķiet, ka tieši ar šo komandu varam spēlēt kā līdzīgs ar līdzīgu.

Un sajūtas bija pamatotas – lai gan spēles rezultātu, izmantojot lielo skaitlisko vairākumu, atklāja amerikāņi, vārtus gūstot Ņujrokas “Rangers” pārstāvim Krisam Kreideram, spēles turpinājumā pretiniekiem bija krietni jāpasvīst. Pirmā perioda izskaņā aizsargs Uvis Jānis Balinskis ar lielisku metienu no zilās līnijas, pateicoties rikošetam pret pretinieku aizsargu, no Bļugera un Riharda Bukarta piespēlēm rezultātu izlīdzināja.

Otrā perioda sākumā mūsējiem izdevās izmantot skaitlisko vairākumu, kad no vārtu priekšas burzmā letiņus vadībā izvirzīja Andris Džeriņš. Šķita, ka šī varētu būt rezultatīva spēle, jo otros vārtus ielaidām nedaudz vairāk kā divas minūtes pirms perioda beigām, kad precīzi Merzļikinam starp kājsargiem ripu raidīja tā gada Rūdolfa Balcera komandas biedrs Otavas “Senators” sastāvā Kolins Vaits. Taču trešajā periodā vārti netika gūti, aizsūtot abas komandas papildlaikā, kurā nopelnījām mazākumu un amerikāņi to izmantoja, savērpjot pamatīgu karuseli vārtu priekšā un panākot 3:2.

Vārtu birumā Latvijas izlase tomēr salūzt

Toties 2017. gada mačs pasaules čempionātā starp šīm abām komandām izvērtās ļoti rezultatīvs, jo tika gūti astoņi vārti. Tā bija piektā turnīra spēle mūsējiem, un līdz tam piedzīvots tikai viens zaudējums – 0:2 pret zviedriem. Savukārt, ASV, neskatoties uz zaudējumu atklāšanas mačā pret mājiniekiem vāciešiem (1:2), spēja pamatlaikā tos pašu zviedrus uzvarēt.

Spēli veiksmīgāk uzsāva Latvija, pirmajā spēles pusē izvirzoties vadībā pat ar 3:1. Rezultāts tika atklāts pirmajā periodā, vārtus ātrajā uzbrukumā gūstot Teodoram Bļugeram (rez. piespēle Mārim Bičevksim), bet otrā perioda pirmajās septiņās sekundēs par aukstu dušu parūpējās Kaspars Daugaviņš, panākot jau 2:0. Pretiniekiem vienus vārtus atguva togad vēl tikai pirmo sezonu NHL aizvadījušais Džozefs Koumpers (Kolorādo “Avalanche”), taču divas minūtes vēlāk vairākumā divi pret vienu aizsargu ātrajā uzbrukumā izskrēja Miks Indrašis kopā ar Oskaru Cibuļski, kurš pielaboja partnera mesto ripu un atjaunoja divu vārtu pārsvaru uz tablo.

Taču mūsējie prieki nebija ilgi, jo līdz spēles izšķirošajai trešdaļai ielaidām vēl divus vārtus – vispirms pēc divām minūtēm Niks Bjugsteds (toreiz Floridas “Panthers”) guva savai komandai otros vārtus, bet nedaudz vairāk kā minūti pirms trešdaļas beigām Džonijs Gudro panāca izlīdzinājumu.

Abu valstsvienību fanus trešajā periodā sagaidīja īsta spēkošanās un cīņa par uzvaru, un tajā nedaudz veiksmīgāki bija amerikāņi – 57. minūtē Endrū Kops pēc ne pārāk veiksmīga Merzļikina ripas tvēriena ķērājcimdā panāca 4:3, bet minūti pirms beigām Robertam Bukartam pēc labas izdevības neizdevās rezultātu izlīdzināt, pie ripas pirmais bija Dilans Larkins, kurš kritienā no savas laukuma puses ar metienu tukšos vartos panāca 5:3.