Pēc vairāku maču izlaišanas, Pitsburgas “Penguins” sastāvā atgriezies Teodors Bļugers, kurš aizvada savu labāko sezonas NHL karjerā. Ieskatīsimies uzbrucēja biogrāfijā, kā viņš nonāca līdz augstākajam līmenim.
Mācās turpat, kur Krosbijs
Hokeja gaitas tika uzsāktas Edmunda Vasiļjeva hokeja skolā, kur tolaik viņš trenējās kopā ar Zemgu Girgensonu. Notrenējies tur vien pusgadu, Teodors pārgāja uz Helmuta Baldera hokeja skolu, kur savas prasmes apguva un slīpēja līdz 14 gadu vecumam.
Uz ASV Bļugers devās agrā vecumā, jo Latvijā atbilstošas un augsta līmeņa hokeja sistēmas nebija, bet Krievijā viņam nevarēja piedāvāt tādu skolas diplomu, ko vecāki atzītu par labu esam. Tad viņu redzeslokā nonāca mācību iestāde, kuru savulaik apmeklējis arī viņa tagadējais komandas biedrs un Pitsburgas “Penguins” kapteinis Sidnijs Krosbijs. Aizbraucot apskatīties apstākļus, mamma un tētis sapratuši, ka šī būs īstā vieta, kur sūtīt savu atvasi.
Šetukas-Svētās Marijas skola atrodas Minesotas mazā miestā ar nosaukumu Faribolta, kurā mitinās tikai nedaudz vairāk kā 23 tūkstoši iedzīvotāju. Tajā vienu sezonu aizvadījis arī nu jau pieminētais Krosbijs, kurš 57 spēlēs iekrāja iespaidīgu statistiku – 72 gūti vārti un 90 rezultatīvas piespēles. Tedijs tur nospēlēja visu vidusskolas laiku, pēdējā sezonā ar 88 iekrātiem punktiem (51 spēlē 24+64) kļūstot par rezultatīvāko spēlētāju visā USHS līgā.
Pēc vidusskolas, 2012. gadā, viņu ar kopējo 52. kārtas numuru izvēlējās Pitsburga, bet rudenī latviešu centra uzbrucējs uzsāka mācības Minesotas štata universitātē, kas nozīmē – četri gadi NCAA līgā.
Katru sezonu Bļugers uzrādīja arvien lielāku rezultativitāti – pirmajā sezonā tie bija 19 punkti (6+13) 37 spēlēs, bet pēdējā, 2015./2016. gada sezonā viņš izcēlās jau ar 35 (11+24) punktiem 41 spēlē. Pirms augstskolas diploma iegūšanas, viņš paguva arī atzīmēties AHL, kur gan 10 spēlēs pie rezultativitātes netika.
AHL paliek par šauru
Pirmā profesionālā komanda, ko Bļugers pārstāvēja, bija Pitsburgas fārmklubs Skrentonas “Penguins”, kura rindās aizvadīja divas ar pusi sezonas, 179 spēlēs tiekot pie 115 rezultativitātes punktiem (66 + 115). Savā pēdējā Amerikas hokeja līgas (AHL) sezonā 45 spēlēs viņam 21+18, kas bija viens no galvenajiem iemesliem izsaukumam uz Pitsburgu.
Līdz izkāpšanai uz ledus NHL mačā bija jāgaida līdz 2019. gada 30. janvārim, kad Tedijs debitēja mačā pret Tampabejas “Lighting”. Interesanti, ka jau savā otrajā mačā viņš ar savu pašu pirmo metienu guva debijas vārtus, un tas bija pret tautieša Rūdolfa Balcera tolaik pārstāvēto Otavas “Senators”. Kopumā Bļugers savā pirmajā NHL aizvadīja 28 mačus, kuros izcēlās ar sešiem gūtiem vārtiem un četrām rezultatīvām piespēlēm, bet izslēgšanas spēlēs, kurā komanda izstājās jau pirmajā kārtā, viņš ar iziešanu uz ledus atzīmējās tikai vienā spēlē.
Stabila “Penguins” vērtība
Jau otro sezonu Bļugers ir stabils Pitsburgas “Penguins” kluba pamatsastāva spēlētājs – iepriekšējā sezonā viņam 69 mači, kuros izcēlās ar 22 rezultativitātes punktiem – deviņiem vārtiem un 13 piespēlēm. Šogad, rādās, viņš šo siegumu varētu pārspēt, jo pagaidām 31 spēlē ticis pie 17 punktiem – četri vārti un 13 rezultatīvas piespēles, no tiem divi (1+1) pēdējos divos mačos.
Šogad ievērojams iespaidīgs kāpums iemetienu precizitātē (%), kas kalpo par iemeslu tam, kāpēc Bļugers tik daudz laika pavada mazākumā. Ja pirmajās divās sezonās tas bija attiecīgi 44,6%un 45,2%, tad šosezon viņš uz iemetiena punktā stājies 304 reizes, no kurām uzvarējis precīzi pusi.
Interesanti, ka viņš ir viens no retajiem latviešu hokejistiem, kuriem ne tikai sezonas, bet visas karjeras lietderības koeficients ir pozitīvs, t.i. +19, no kuriem desmit sakrāti šosezon.
Strauji tuvojas pasaules čempionāts, kas maija beigās norisināsies Rīgā, bet izskatās, ka mums varētu būt jāiztiek bez Bļugera – “Penguins” pašlaik Austrumu divīzijā ieņem augsto otro vietu ar 59 punktiem 44 spēlēs.