Connect with us

Basketbols

Statistikas rādītāji NBA, kas pirms 20 gadiem šķita neiedomājami

Statistikas rādītāji NBA, kas pirms 20 gadiem šķita neiedomājami
AP/Scanpix

Sports cauri laikam transformējas, un īpaši to var just ātrākajā basketbola līgā pasaulē NBA. Salīdzinājumā ar sezonu pirms 20 gadiem (2000./2001.) un tagad, ievērojami kāpusi rezultativitāte – toreiz sezonas izskaņā tikai rezultatīvākās komandas vidēji spēlē spēja iemest 100 punktus, kas tagad tām dotu pārliecinoši pēdējo vietu līgā. Apskatīsim vēl dažas lietas, kas mainījušās.

Rezultatīvas piespēles

Agrāk viss bija diezgan saprotami – garā spēlētāja uzdevums ir cīnīties par atlēcošajām bumbām un bloķēt pretinieku metienus, bet, piemēram, saspēles vadītājam jābūt dāsnam ar rezultatīvām piespēlēm. Fundamentāli nekas nav mainījies, taču, lai piespēļu statistikas rādītājā pirms 20 gadiem varētu sameklēt kādu centra spēlētāju vai spēka uzbrucēju, peles kursors NBA mājaslapā bija jāskrollē ļoti zemu.

Arī šajā sezonā pirmo piecinieku ieņem saspēles vadītāja pozīcijas, taču uzreiz aiz tā sestajā vietā ar 8,6 rezultatīvām piespēlēm vidēji mačā ieņem Denveras “Nuggets” centrs Nikola Jokičs, kurš, neskatoties uz saviem parametriem, līgā pazīstams kā lielisks piespēlētājs. Labāko 30 piespēlētāju vidū sameklējami arī Dreimonds Grīns (Goldensteitas “Warriors” spēka uzbrucējs ar 6,6 piespēlēm 12. vieta), Džūliuss Randls (Ņujorkas “Knicks” – 6 piesp., 22. vieta), Jannis Adetokunbo (Milvokī “Bucks” – 5,7 piesp., 26. vieta) un lietuvietis Domantas Sabonis (Indianas “Pacers” – 5,7 piesp.). 

Statistikas rādītāji NBA, kas pirms 20 gadiem šķita neiedomājami
Neskatoties uz auguma parmateriem, serbu centrs Nikola Jokičs NBA pazīstams kā lielisks piespēlētājs. Foto: AFP/Scanpix

2000./2001. gada sezonā pirmais centra spēlētājs šajā rādītājā atrodams tikai 46. vietā, un tas ir neviens cits kā Šakils O’nīls, kurš vidēji spēlē izcēlās ar 3,7 rezultatīvām piespēlēm. Labāko 30 spēlētāju vidū ielauzās trīs spēka uzbrucēji – Entonijs Vokers (Bostonas “Celtics” – 5,5 piesp., 21. vieta), Lamārs Odoms (Losandželosas “Clippers” – 5,2 piesp., 24. vieta) un Kevins Gārnets (Minesotas “Timberwolves” – 5 piesp., 26. vieta).

Pārtvertās bumbas

Līdzīga aina vērojama arī pārtvertajās bumbās – 21. gadsimta sākumā NBA labākie bumbu pārtvērtēji bija “mazie” spēlētāji. Līgas līdera lomā bija neviens cits kā Filadelfijas “76ers” leģenda Alens Aiversons (2,5 pārtv. bumbas), kurš spēlē aizsarga pozīcijā, bet šodien topa augšgalā atrodams uzbrucējs – Oudžī Anunobī (Toronto “Raptors” – 2,1 pārtv. bumba). 2000./2001. gada sezonā starp centriem šajā rādītājā labākais bija Bens Voless, kuram vidēji spēlē 1,3 pārtverta pretinieku piespēle un 34. pozīcija.

Statistikas rādītāji NBA, kas pirms 20 gadiem šķita neiedomājami
Alens Aiversons Filadelfijas “76ers” sastāvā trīs gadus pēc kārtas bija labākais bumbu pārtvērējs NBA. Foto: REUTERS/Scanpix

Šogad pagaidām pirmās trīs vietas aizņēmuši tikai uzbrucēji – jau pieminētais Anunobī, kā arī spēka uzbrucējs Lerijs Nenss juniors (Klīvlendas “Cavaliers” – 2,1 pārtv. bumba) un Kavī Leonards (Losandželosas “Clippers” – 1,9 pārtv. bumba). Pirmajā desmitniekā vietas ieņēmuši uzreiz divi (!) centra spēlētāji – serbu zvaigzne Jokičš (1,8) un Nensa komandas biedrs Andrē Dramonds (1,6).

Kopā pirmajās 30 vietas šajā statistikas rādītājā sameklējami seši garā spēlētāji, kamēr 2000./2001. gada sezonas noslēgumā tur atradās tikai divi.

Atlēcošās bumbas

Pirmais saspēlēs vadītājs, kas ielauzās labāko 50 atlēcošo bumbu vācēju sarakstā pirms 20 gadiem bija Stīvs Frenciss, kurš Hjūstonas “Rockets” sastāvā 80 spēlēs vidēji izcīnīja 6,9 bumbas zem groziem (43. vieta). Lai aptvertu to, kā spēle šajā komponentē mainījusies, šī statistika jāapskata nedaudz plašāk – kopā ar Frencisu pirmajā simtniekā bija atrodami vēl tikai četri “pirmā numura” spēlētāji, taču šodien situācija ir pavisam citādāka.

Labāko trīsdesmit vidū vien ir uzreiz trīs “saspēlnieki” – Dāvja Bertāna komandas biedrs Vašingtonas “Wizards” sastāvā Rasels Vestbruks (9,6 atl. bumbas – 15. vieta), Kristapa Porziņģa pārinieks Dalasas “Mavericks” komandā Luka Dončičs (9 atl. bumbas – 18. vieta), kā arī Filadelfijas “76ers” zvaigzne austrālis Bens Simonss (8,2 atl. bumbas – 22. vieta), bet simtniekā kopā ar minētajiem atrodas septiņi saspēles vadītāji.

“Triple-double”

Agrāk savākt divciparu rādītājus trijās statistikas kategorijās bija kaut kas ļoti īpašs, bet mūsdienās tas no īpaša kļuvis par aktuālu, jo teju katrā NBA spēļu dienā kādam tas izdodas. Šoreiz par piemēru ņemsim pagājušjo sezonu, kur pārliecinošs līderis ar 17 “triple-double” bija jau pieminētais Dončičs, kamēr 2000./2001. gada sezonā Ņūdžersijas “Nets” superzvaigznei Džeisonam Kidam tas izdevās septiņas reizes.

Statistikas rādītāji NBA, kas pirms 20 gadiem šķita neiedomājami
Džeisons Kids (pa labi) 2000./2001. gada sezonā 82 spēlēs izcēlās ar septiņiem “triple-double”. Luka Dončičam šosezon 20 spēlēs jau ir seši… Foto: Scanpix

Kopā togad “triple-double” tika sakrāts 45 reizes, bet pagājušajā gadā precīzi 100, taču izskatās, ka spēlētāji nedomā apstāties pie sasniegtā. Šogad tas izdarīts jau 38 reizes, no kuriem sešas ir Dončiča rēķinā.

Komentēt

Atstāt komentāru

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Vairāk Basketbols