Connect with us

Basketbols

Superkomanda bez sasniegumiem – Rodiona Kuruca pārstāvētā Bruklinas “Nets”

NBA jaunā sezona: “Lakers” nosargās titulu vai tiks gāzti?
Scanpix

Šosezon tapis skaidrs, ka Rodions Kurucs nonācis komandā, kas tēmē uz augstiem mērķiem, jo vienība bez ambīcijām, visticamāk, nepiesaistītu divas pasaules līmeņa superzvaigznes. Gan Kairijs Ērvings, gan arī Kevins Durants iepriekšējā sezonā nespēlēja, taču šosezon, spriežot pēc dažām pirmajām spēlēm, vīri ir gatavi cīnīties par augstiem mērķiem. Kas ir šī komanda – Bruklinas “Nets”?

Četri dažādi komandu nosaukumi

“Nets” vēstures sākumi meklējumi 1967. gadā, kad tā dibināta kā Ņūdžerijas “Americans” dalībai tolaik jaunizveidotajā ABA jeb Amerikas basketbola asociācijā. Pēc gada tā pārtapa par Ņujorkas “Nets”, un līdz brīdim, kad līga tika pārsaukta par NBA, tai izdevās izcīnīt divus tās līgas čempionu titulus – 1974. gadā sērijā ar 4-1 uzvarot Jūtas “Stars”, bet divus gadus vēlāk, 1976. gadā ar 4-2 pieveikti Denveras “Nuggets”, kas regulārajā čempionātā togad spēja izcīnīt 60 uzvaras.

“Nets” galvenais uzvaras kaldinātājs bija visas līgas superzvaigzne Džūljuss Ērvings, kurš trīs sezonas pēc kārtas, no 1976. līdz 1978. gadam tika atzīts par reguārā čempionāta vērtīgājo spēlētāju (MVP), bet abos titula iegūšanas gados viņš saņēma arī finālsērijas vērtīgākā spēlētāja apbalvojumu (PMVP). Pēc titula izcīnīšanas Ņujorkas komanda 1976./1977. gada sezonā kopā ar tiem pašiem “Nuggets”, Sanantonio “Spurs” un Indianas “Pacers” pievienojās 18 komandām, veidojot Nacionālo basketbola asociāciju (NBA). 

Superkomanda bez sasniegumiem - Rodiona Kuruca pārstāvētā Bruklinas “Nets”
Kādreizējā Ņūdžersijas “Americans” zvaigne Džūljuss Ērvings. Foto: AP/Scanpix

Sākumā gan šis lēciens izrādījās pārāk ciets rieksts, jo komandu pameta Ērvings, un pirmajās divās sezonās kopā “Nets” spēja izcīnīt tikai 46 uzvaras. Pirmās izslēgšanas spēles tikai sasniegtas 1979. gadā jau kā Ņūdžersijas “Nets”, bet pirmais NBA fināls kopš 70. gadu beigām – tikai 2002. gadā. Jāpiemin, ka toreiz komandai to izdevās izdarīt divas reizes pēc kārtas.

Cauri laikam komanda vairākkārt mainījusi nosaukumu – pirmajā pastāvēšanas gadā tā saucās Ņūdžersijas “Americans”, pēc tam 1968. gadā pārtapa par Ņujorkas “Nets”, 1977. gadā ieguva nosaukumu, ar kuru to pazina vairākus gadu desmitus – Ņūdžersijas “Nets”, bet pēc īpašnieka un pēcāk arī mājvietas maiņas no 2012. gada līdz pat šodienai to pazīstam kā Bruklinas “Nets”.

Divi Rietumu konferences tituli, bet tas arī viss…

Pēc tūkstošgades maiņas, 2000. gada sākumā Ņūdžersijas “Nets” piedzīvoja nelielu uzplaukumu, kad komandas izpilddirektora pienākumus sāka pildīt kādreizējais NBA spēlētājs un treneris Robs Torns. Šis vīrs pēdējos astoņus bija atbildīgais par ASV basketbola izlases sastāva izveidi. Ja vēl 2001. gada Torns savu talantu nespēja pierādīt, jo pavasarī komanda reguāro čempionātu noslēdza vien ar 26 uzvarām, nākamajā sezonā “Nets” spēja izcīnīt tieši divreiz vairāk uzvaru. Tas vainagojās ne tikai ar iekļūšanu izslēgšanas spēlēs otro reizi kopš 1994. gada, bet arī spēlēšanu NBA finālsērijā.

Neko vairāk par konferences titulu iegūt neizdevās, jo 2002. gadā bezierunu zaudējums sērijā ar 0-4 pret Losandželosas “Lakers”, bet gadu vēlāk jau līdzīgākā cīņā ar 2-4 atzīts Sanantonio “Spurs” pārākums. Toreiz komandas līderi bija saspēles vadītājs Džeisons Kids un vieglā uzbrucējā pozīcijā spēlējošais Ričards Džefersons, kurš savus pirmos septiņus karjeras gadus pavadīja tieši “Nets” vienībā. Ja savā pirmajā sezonā viņš nāca uz maiņu citam komandas vilcējspēkam Keitam Van Hornam (vidēji spēlē 24,3 minūtes un 9,4 punkti), otrajā sezonā jau ievērojami labāki rādītāji – 36 minūtes laukumā, 15,5 punkti un 6,4 atlēcošās bumbas.

Superkomanda bez sasniegumiem - Rodiona Kuruca pārstāvētā Bruklinas “Nets”
Ričards Džefersons cīņā 2003. gada NBA finālā pret Sanantonio “Spurs”. Foto: Scanpix

Tie gan arī ir lielākie komandas sasniegumi frančīzes pastāvēšanas vēsturē, jo pēc tam labākais rezultāts ir bijis pirmās izslēgšanas spēļu kārtas pārvarēšana 2004., 2006., 2007., kā arī jau zem Bruklinas “Nets” nosaukuma 2014. gadā.

Jauns treneris, iespaidīgs sastāvs – beidzot NBA tituls?

“Nets” pagājušajā sezonā savam sastāvam pieaicināja jau pieminētās divas NBA superzvaigznes – Kevinu Durantu un Kairiju Ērvingu, bet tūlītēju rezultātu tas nenesa, jo Durants traumas dēļ tā arī nevienu maču laukumā neizgāja, bet Kairijs Ērvings nospēlēja vien 20 spēles. Taču tas viņam nebija šķērslis apliecināt savu statusu līgā – vidēji mačā viņš guva 27,4 punktus, kā arī atdeva 6,4 rezultatīvas piespēles, izcīnīja 5,2 atlēcošās bumbas un 1,4 reizes pārtvēra pretinieku piespēles. Savukārt, Durants par sevi liekus komentārus neprasa – divkārtējais NBA čempions 849 karjeras spēlēs vidēji guvis 27 punktus, kurus realizējis ar 49,3% precizitāti. Ar šiem abiem vīriem Bruklina bukmeikeru vērtējumā ir ceturtā pretendente uz titulu.

Taču tas nav viss, jo komandā spēlē arī tādi spēlētāji kā Kariss Leverts, kam pagājušās sezonas otrajā pusē izdevās pierādīt savu varējumu, aizvadot rezultatīvāko sezonu karjerā, 45 mačos vidēji gūstot 18,7 punktus. Arī groza apakša ir nocietināta, jo tur cīnās Džarets Alens, kuram katra NBA sezona bijusi labāka par iepriekšējo (pagājušajā – 11,1 punkts un 9,6 atlēcošās bumbas), kā arī veterāns Deandrē Džordans, kurš no 2014. gada regulāri sezonā vidēji vāc vismaz 10 bumbas zem groziem, kā arī met ar 67% precizitāti. 

Visi šie vīri savu varējumu pierāda arī šobrīd, jo pēc trim aizvadītām spēlēm Kevins Durants vidēji spēlē met 25,5 punktus, bet Kairijs Ērvings 27,4 punktus, pievienojot 6,4 rez. piespēles un 1,4 pārtvertas bumbas. Groza apakšā lieliski savu darbu dara komandas pamatcentrs Džarets Alens (10,8 punkti, 9,5 atl. bumbas), kamēr veterāns Džordans pagaidām spēlē iesaistās no soliņa, laukumā pavadot 21,9 minūtes un uzcīnot 10 atl. bumbas. Arī Kariss Leverts turpina savu karjeras augšupeju, jaunajā sezonā atzīmējoties ar 17,6 punktiem un 4,1 rez. piespēli, tāpat kā Spensers Dinvidijs – 20,6 punkti un 6,7 rez. piespēles. 

Trenera pienākumi uzticēti kādreizējai līgas zvaigznei kanādietim Stīvam Nešam, kurš aktīvās spēlētāja gaitas noslēdza 2015. gadā. Viņam šī ir pirmā komanda, kurā pilda galvenā trenera pienākumus, un jāsaka, ka gandrīz jebkurš treneris vēlētos savas karjeras laikā strādāt ar tādu komandu, kur nu vēl debijas sezonā. Kas zina, varbūt viņam izdosies kļūt par desmito treneri NBA vēsturē, kas izdodas kļūst par NBA čempionu savā pirmajā sezonā.

Komandā spēlē arī latvietis Rodions, kurš pagaidām pilda komandas tālākā rezervista lomu, jo no pirmajās trim sezonas spēlēm laukumā devies divās, kopā nospēlējot vien 10 minutes. Pirmās divas sezonas bija daudz cerīgākas, jo, piemēram, iepriekšējā sezonā viņam laukumā vidēji 14,6 minūtes, bet savā debijas sezonā kādreizējais komandas galvenais treneris Kenijs Atkinsons viņam deva lielu uztības garantu – 63 nospēlētajās spēlēs 46 viņš sāka komandas sākumsastāvā, laukumā vidēji pavadot 20,5 minūtes. 

Vai viņam izdosies sezonas gaitā pacīnīties par vairāk minūtēm laukumā – domājams, ka noteikti, jo sezona ir gara, bet Bruklinas soliņš – dziļš, un Nešam, lai atpūtinātu līderus pavisam noteikti spēlētāju rotācijā būs jāizmanto visi dotie spēlētāju resursi. Un kas zina, varbūt tieši Kurucs būs pirmais latvietis, kas pirkstā uzvilks NBA čempiona gredzenu. 

Komentēt

Atstāt komentāru

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Vairāk Basketbols