Connect with us

Hokejs

Tolaik nūjas lauztas ar NHL profesionāļiem – Padomju laiku “Rīgas Dinamo”

Tolaik nūjas lauztas ar NHL profesionāļiem - Padomju laiku "Rīgas Dinamo"

Lielai daļai sporta draugu ir zināms, ka tas “Dinamo Rīga” hokeja klubs, kurš pašlaik cīnās KHL laukumos, ir atjaunots zīmols no Padomju laikiem. Tas bija klubs, kurš atbildīgs par daudzu jauno talantu izaudzināšanu, bet vai mūsu komandai bijuši arī kādi sasniegumi?

Komanda cauri laikam

Klubs dibināts pēc Pirmā pasaules kara 1946. gadā, taču zem sava oriģinālā nosaukuma nospēlēja vien trīs gadus, pārsaucot to par Rīgas “Daugavu”. Tikai 1970. gadā tas atkal kļuva par Rīgas “Dinamo”, iekārtojoties tikko atklātajā slēgtā mākslīgā ledus arēnā “Rīgas Sporta pils”.

Par komandas zemāko punktu uzskatāms 1967. gads, kad PSRS čempionāta 2. līgā “Daugava” palika pēdējā vietā, par 19 punktiem atpaliekot no priekšpēdējās vietas. Jau pēc gada šajā pat līgā rīdzinieki izcīnīja trešo vietu, bet 1972. gadā ar leģendāro Padomju savienības kādreizējo hokejistu un toreizējo treneri Viktoru Tihonovu pie stūres Rīgas “Dinamo” iekļuva PSRS augstākajā līgā. Pēc stabilā snieguma Tihonovam piedāvāja darbu Maskavas “CSKA”.

Vēlākajos gados “Dinamo” vadīja tādi pazīstami uzvārdi kā Ēvalds Grabovskis, Vladimirs Jurzinovs un Pjotrs Vorobjovs.

“Dinamo” augstākais punkts bija 1987./1988. gada sezona, kad izslēgšanās spēļu pusfināla sērijā līdz divām uzvarām uzvarēts Maskavas “Dinamo” (2:0, 3:5 un 4:2), bet finālsērijā līdz trim uzvarām 1-3 (3:7, 2:1, 2:4 un 2:5) tika atzīts “CSKA” pārākums.

PSRS čempionātā dalība tika ņemta līdz pat sistēmas sabrukumam 1991. gadam, bet pēcām klubs līdz 1995. gadam turpināja pastāvēt zem dažādiem nosaukumiem – HK “Rīga”, “Rīga-Stars”, HK “Pārdaugava” -, startējot “Starpvalstu hokeja līgas čempionātā.

Cīņa ar NHL “dūžiem”

1988./1989. gada sezonā kopā ar citiem PSRS hokeja klubiem Rīgas “Dinamo” devās pāri okeānam, lai Ziemeļamerikā aizvadītu supersēriju pret NHL komandām, no kuras atgriezās ar ļoti pieklājīgu bilanci – 2 uzvarām, trim neizšķirtiem un četriem zaudējumiem. 

Pirmais “Dinamo” iznāciens uz mazā laukumā bija 1988. gadā Kanādā, kad 27. decembra vakarā spēlē pret nākamajiem tās sezonas Stenlija kausa ieguvējiem Kalgarī “Flames” fiksēts neizšķirts rezultāts 2:2.

Spēļu grafiks šajā Ziemeļamerikas tūrē bija ļoti saspringts, jo bija jāaizvada četras spēles piecās dienās – pēc Kalgarī nākamajā dienā viesos pie Edmontonas “Oilers” (zaudējums 1:2). Dienu pirms Vecgada vakara Vankūverā vietējai “Canucks” tika pamatīgi zaudēts (1:6), bet 1989. gadu rīdzinieki varēja sagaidīt labā noskaņojumā, jo Losandželosā laimīga uzvara ar 5:3 pār “Kings”. 

Tūre turpinājās 4. janvārī un 5. janvārī attiecīgi Čikāgā pret “Blackhawks” (1:4) un Sentluisā pret “Blues” (0:5), bet noslēdzās Minesotā, kurā vēl viena uzvara – ar 2:1 papidlaikā pārspēts toreizējā “North Stars” vienība (tagad komanda pazīstama kā Minesotas “Wild”).

Divus gadus pēc kārtas arī Rīgā viesojās NHL profesionāļi. Jau tā paša 1989. gada 19. septembrī “Rīgas Sporta pilī” bija pati pirmā ziemeļamerikāņu vieošanās PSRS ledus ārēnā, un tajā “Dinamo” ar 1:2 piekāpās Vašingtonas “Capitals”, bet gadu vēlāk ar 2:4 atzīta sakāve pret Monreālas “Canadians”.

Rīgas “Dinamo” jaunāko laiku vēsture sākās 2008. gada 7. aprīlī, un jau kopš 2008./2009. gada startē Kontinentālajā Hokeja līgā (KHL), mājas spēles aizvadot Arēnā “Rīga”.

Komentēt

Atstāt komentāru

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Vairāk Hokejs