Hokejs

Mazāk par nedēļu līdz čempionātam! Trīs sāpīgākās spēles ar pāridarītājiem vāciešiem

Tieši tā – līdz Pasaules čempionātam hokejā, kas šogad norisināsies Rīgā, atlicis vien mazāk par nedēļu, tāpēc laiks ieskatīties vēsturē, kādi pretinieki mūs tur sagaida. Pēdējā spēle, 1. jūnijā plkst. 20:15, kas, iespējams, būs noteicošā par to, kura komanda izkļūs no grupas, mums paredzēta ar vāciešiem, pret kuriem aizvadīti daudz skaļu maču.

Pasaules čempionāts Prāgā

Pavasara hokeja A divīzijas sabraukums 2015. gadā norisinājās Čehijā, kur Latvija bija ielozēta A grupā kopā ar Kanādu, Zviedriju, mājiniekiem čehiem, kā arī Šveici, Austriju, Franciju un vāciešiem. Šis bija gads, kurā tika reizē tika liktas lielas cerības, bet tajā pat laikā neko nevarēja paredzēt, jo apakšgrupā atradās divas komandas, ar kurām vienmēr ir principiālas spēles.

Ar grupas favorītiem spēles beidzās bez ierunām 1:6 pret kanādiešiem un 1:8 pret zviedriem, bet pilnu tribīņu priekšā līdzīgā spēlē ar 2:4 atzīts čehu pārākums. Pārējās komandas sakūla kārtīgu punktu sadalīšanas mutuli gan savā starpā, gan arī atņemot punktus lielajām komandām. Austrieši pirmajā spēlē bullīšos apspēlēja Šveici, kuri pēcāk uzvarēja francūžus, kuri, savukārt, pārspēja to pašu Austriju.

Latviešiem turnīrs izvērtās īpaši dramatisks – pagarinājumā izdevās pārspēt šveiciešus (pusi spēles bijām vadībā ar 1:0 un tikai 1:52 minūtes pirms beigām izlaidām uzvaru pamatlaikā), kā arī austriešus. Apakšgrupā bija atlikušas divas spēles – pret vāciešiem un Franciju. Uzdevums bija vairāk kā skaidrs, jo bija lielas iespējas iekļūt ceturtdaļfinālā.

Toreiz vēl, kad līdz pamatlaika beigām bija atlikušas mazāk kā septiņas minūtes, mūsējiem bija vadība 1:0, taču spēle apgriezās kājām gaisā. Mūsējie bija nopelnījuši piecu minūšu noraidījumu, ko vācieši izmantoja, bet 2:27 minūtes pirms beigām Plakta ar izcilu metienu labajā augšējā stūrī panāca 2:1, un arī togad mūsējie palika bez ceturtdaļfināla.

Grupas pēdējā spēlē pēcspēles metienos tika zaudēts arī Francijai, un Latvija 2015. gada čempionātu noslēdza 13. vietā.

Olimpiskā kvalifikācija

Vēl viena spēle, kurā mums kāju priekšā aizlika vācieši, ir kvalifikācijas turnīrā uz Seulas Olimpiskajām spēlēm, turklāt toreiz tas notika pārpildītas Arēnas Rīga priekšā. Abas komandas tika ielozētas vienā grupā ar Austriju un Japānu. Mūsējie austriešus pieveica ar 8:1, bet Japāna tā pa īstam tika salauzta pēdējā trešdaļā, kad galarezultāts vēstīja 3:1. Interesanti, ka vienīgos vārtus turnīrā japāņi iemeta tieši pret mums.

Tad sekoja izšķirošais mačs, kur pretī stājās Vācija, kas līdz šim turnīrā nebija ielaiduši nevienus vārtus, un neizdarīja to arī pirmajā puslaikā pret Latviju, izvirzoties vadībā ar 1:0. Otrā perioda 5. minūtē Šucs pēc Hagera un Kahuna piespēlēm panāca jau 2:0. Spēli vārtos sāka Kristers Gudļevskis, bet Herberts Vasiļjevs spēles gaitā savu lēmumu mainīja, kad, nonākot iedzinējos ar diviem vārtiem, Kristeru nomainīja Elvis Merzļikins.

Letiņi pirmso vārtus guva tikai 35. minūtē, kad mūsējiem rezultātu pēc Bārtuļa un Daugaviņa piespēlēm vairākumā atklāja Miks Indrašis. Arī trešjā periodā turpinājās liels spiediens no mājiniekiem, kas vainagojās panākumiem – pēc Indraša piespēles no vārtu priekšas vēl vienu ripu vairākumā guva Mārtiņš Karsums, rezultātu izlīdzinot. Bet nedaudz vairāk kā piecas minūtes pirms beigām, arī pretinieki izmantoja skaitlisko vairākumu, gūstot trešos vārtus.

SPēles turpinājumā tā arī mūsējie vairs nespēja gūt vārtus, piedzīvojot ļoti nepatīkamu zaudējumu savu skatītāju priekšā ar 2:3, pirmo reizi, kopš 2002. gada nekvalificējoties Olimpiskajām spēlēm.

Par iekļūšanu ceturtdaļfinālā 2017. gada pasaules čempionātā

Pēc nepilna gada abas vienības atkal tikās, šoreiz Pasaules čempionāta ietvaros, kur vienā grupā bez šīm valstsvienībām spēlēja arī Itālija, Slovākija, ASV, Zviedrija, Krievija un Dānija. Latvijai šis bija pārliecinošākais turnīra sākums, vēsturē, jo trīs spēlēs tika izcīnītas trīs uzvaras pamatlaikā – 3:0 pret dāņiem, uzreiz nākamajā dienā 3:1 pret slovākiem, bet trešajā mačā ne bez pūlēm ar 2:1 pieveikti itāļi. Savukārt, vāciešiem jau pirmajā spēlē ar 2:1 izdevās pārspēt amerikāņus, taču turnīra gaitā papildlaikā zaudēts Dānijai.

Tapa skaidrs, ka izšķirošā spēle par pēdējo vietu ceturtdaļfinālā būs starp Latviju un mājiniekiem vāciešiem. Spiediens bija milzīgs – pārpildītas tribīnes, kas fano par pretinieku, kā arī ceļazīme uz nākamo kārtu, kur jau gaidīja kanādieši.

Pusi spēles rezultāts vēstija 0:0, līdz beidzot otrā perioda 11. minūtē vācieši atklāja rezultātu, turkāt nepilnu divu minūšu laikā panāca jau 2:0. Pirms došanās pēdējā pārtraukumā Gunārs Skvorcovs vienus vārtus atguva. Izšķirošajā periodā latvieši izdarīja milzīgu spiedienu un 8. minūtē tas vainagojās panākumiem, bet nepilnas četras minūtes pirms noslēguma latvieši izvirzījās vadībā. Tad sekoja mājinieku ofensīva, kas diemžēl vainagojās panākumiem – 33 sekundes pirms finālsvilpēs pēc burzmas vārtu briekšā Vācija tomēr panāk 3:3 un spēli aizsūtīja pagarinājumā.

Arī tur spēle izvērtās ļoti spraiga, trešajā minūtē vienam pret vārtiem izskrienot mūsu tā laika vienīgajam NHL vīram Zemgum Girgensonam, taču viņam neizdevās pārspēt Vašingtonas “Capitals” vārtsargu Filipu Grūbaueru. Drāma turpinājās arī pēcspēles metienos, jo viss izšķīrās pēdējā vāciešu metienā (līdz tam netika realizēts neviens bullīts), kad Matias Plahta pārspēja Merzļikina un nodrošināja savai valstij Pasaules čempionāta ceturtdaļfinālu.

Apakšgrupa un kalendārs

Latvija šogad spēlēs B apakšgrupā, kur ielozēta kopā ar tādām komandām kā Kanāda, Kazahstāna, Itālija, ASV, Norvēģija, Somija un Vācija.

• 21. maijs, plkst. 20:15 | Latvija – Kanāda
  • 22. maijs, plkst. 20:15 | Latvija – Kazahstāna
  • 24. maijs, plkst. 16:15 | Latvija – Itālija
  • 27. maijs, plkst. 16:15 | Latvija – ASV
  • 28. maijs, plkst. 20:15 | Latvija – Norvēģija
  • 30. maijs, plkst. 20:15 | Latvija – Somija
  • 1. jūnijs, plkst. 20:15 | Latvija – Vācija