Hokejs

6 dienas līdz čempionātam! Pret somiem kā pa kalniem

REUTERS/Scanpix

Pasaules čempionāts hokejā šogad norisināsies Rīgā, un pirmā spēle mums paredzēta 21. maijā pret kanādiešiem. Bet līdz tam apskatīsim, kā mūsējiem vecies ar pārējiem pretiniekiem, un šoreiz apskatīsim priekšpēdējās spēles pretinieci Somiju.

Bezierunu zaudējums

Pasaules čempionāts Dānijā 2018. gadā bija viens no labākajiem Latvijas izlases izpildījumā, taču pa vidu visam tika piedzīvota pamatīga sagrāve pret tā gada B apakšgrupas uzvarētu Somiju. Pirmajā mačā papildlaikā pēc Rūdolfa Balcera meistarstiķa tika pieveikti norvēģi, bet nākamajā bijā jāspēkojas ar somiem, un jau jau 2. minūtē Kristeru Gudļevski pārspēja jaunais talants Sebastians Aho. Pirmajā perdiodā ielaidām vēl divus vārtus, bet pēc otrā rezultāts vēstīja jau 5:0.

Pēdējā spēles nogrieznī tika ielaistas vēl trīs ripas, bet goda vārtus mūsējiem pie rezultāta 0:8 no zilās līnījas pēc Uva Jāņa Balinska piespēles guva Rihards Bukarts.

Pēcāk Somija ceturtdaļfinālā tikās ar Šveici, kur sensacionāli ar 2:3 piekāpās Šveicei, kuri tajā turnīrā izcīnīja bronzas medaļas. Savukārt, Latvijai izslēgšanas kārtā pretī stājās turnīrā vēl nezaudējusi Zviedrijai, kura tikai spēles izskaņā prata panākt sev vajadzīgo rezultātu un uzvarēt ar 3:2.

Uzvara, kas neko nemainīja

2014. gada Pasaules čempionāts norisinājās turpat, kur šogad bija jāaizvada A apakšgrupas spēles – Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā. Latvija tika ielozēta B apakšgrupā kopā ar Vāciju, Somiju, ASV, Krieviju, mājiniekiem Baltkrieviju, Kazahstānu un Šveici. Pirmajā turnīrā spēlē Latvijas izlasei bija jāspēkojas ar vieniem no grupas favorītiem somiem.

Pirmie vadībā izvirzījās skandināvi, taču Kaspars Daugaviņš pēcāk jau pirmajā periodā rezultātu izlīdzināja. Otrā perioda vidū otro reizi spēlē vadībā izvirzījās Somija pēc apjukuma laukumā, kad neviens no spēlētājiem vārtu priekšā īsti nezināja, kur ir ripa, bet tā atrada ceļu Edgara Masaļska vārtos.

Trešajā periodā jau laukumā bija pavisam cita Latvijas izlase, kas vainagojās panākumiem – spēles 48. minūtē ar lielisku uzmetienu no zilās līnijas rezultātu izlīdzināja Kristaps sotnieks, bet četras minūtēs tālšāviens no Artūra Kuldas mūsējos izvirzīja vadībā, ko latvieši prata noturēt līdz pat spēles beigām

Šajā spēlē lieliski nospēlēja ne tikai Edgars Masaļskis vārtos vai Kaspars Daugaviņš, kurš guva pirmos vārtus un piespēla Kuldam izšķirīgajā mirklī, bet arī Sotnieks, kuram gan precīzs metiens, gan arī vairākas pašaizliedzīgas darbības vārtu priekšā, liedzot somiem gūt vēl kādus vārtus.

Ļoti populārs savstarpējais rezultāts – 3:2

Arī gadu iepriekš abas komandas satikās Pasaules čempionāta apakšgrupu turnīrā, un 2013. gada pavasaris bija viens no neveiksmīgākajiem Latvijas izlasei. Bezierunu zaudējumi pirmajās trijās spēlēs, tai skaitā 3:6 pret Austriju, bet izcīnītas tikai divas uzvaras.

Līdz pēdējai kārtai bija skaidrs, ka latviešiem no pēdējā mača pret mājiniekiem somiem neko vairs nevajag, taču pretiniekiem nepieciešama uzvara vismaz papildlaikā vai pēcspēles metienos, lai izcīnītu uzvaru grupā. Somu uztraukumu varēja just, jo pirmie vārtus guvā mēs, kad pēc Andra Džeriņa un Koba Jasa piespēlēm Latvijas izlasi vadībā izvirzīja Gints Meija. Minūti vēlāk gan viņi rezultātu izlīdzināja, un tālāk sekoja ļoti līdzīga spēkošanās. Otrajā periodā vienīgos vārtus guva viena no komandas lielākajām zvaigznēm Markus Granlunds, un šķita, ka somi spēs iekrāto pārsvaru noturēt.

Taču Roberts Jekimovs bija citās domās, nepilnas četras minūtes pirms trešā perioda beigām no tā paša Meijas piespēles no vārtu priekšas izlīdzinot rezultātu. Interesanti, ka gan rezultatīvā piespēle, gan arī vārtu guvums tika izpildīts abu spēlētāju kritienos.

Papildlaikā latvieši pretiniekiem lika krietni panervozēt par gala rezultātu, un tikai 1:14 minūtes pirms beigām pēc tam, kad metienā nūja salūza Ronaldam Ķēniņam, pārpildītajām “Hartwall Arena” tribīnēm gavilēt ļāva Anti Filstrems, panākot 3:2.

Latvijas izlase oficiālos mačos ar somiem pēdējo 10 gadu laikā kopumā tikusies četras reizes, no kurām trijās rezultāts uz tablo fiksēts 3:2 kādas komandas labā.