Hokejs

Pasaules čempionāts hokejā jau ap stūri! Mūsu pēdējo gadu “klienti” – Norvēģija

Pasaules čempionāts hokejā jau ap stūri! Mūsu pēdējo gadu “klienti” - Norvēģija

Nedēļas beigās sāksies tas, ko ikviens latviešu sporta fans gaida jau divus gadus – pasaules čempionāts hokejā, kas šogad norisināsies Rīgā. Pamazām apskatām mūsu pretiniekus, un 28. maijā tie būs norvēģi, ar kuriem pēdējie mači bijuši veiksmīgi.

Šis ir trešais turnīrs pēc kārtas, kurā tiekam ielozēti kopā ar Norvēģiju, un, spriežot pēc rezultātiem, ir pamats optimismam, ka šajā spēlē Latvija varētu izcīnīt uzvaru. Taču 2016. un 2012. gada pasaules čempionātos mēs piedzīvojām zaudējumus, kas toreiz lika domāt, ka norvēģi izaudzinājuši labu jauno maiņu, ko pierādīja gan 2011. gadā izcīnītā 6. vieta, gan tajā pat 2012. gada 8. vieta. Taču pēcāk augstāk par 10. vietu tā arī norvēģiem vairs nav izdevies tikt, un arī šogad viņi nebūt nebūs favorīta lomā.

Pārliecinošs panākums

Pēdējais pasaules čempionāts norisinājās 2019. gadā, un to uzņēma Slovākija, kas pēdējos gados piedzīvojusi ievērojamu kritumu rezultātos. Latvija tika ielozēta B apakšgrupā kopā ar norvēģiem, Krieviju, Čehiju, Zviedriju, Šveici, Itāliju un Austriju. Par mūsējo tā turnīra svarīgāko spēli tika uzskatīta spēkošanās ar Šveici jau jau otrajā mačā, kur tika piedzīvots zaudējums ar 1:3.

Taču latvieši nenolaida galvas un vēlāk krietni pakutināja nervus zviedriem, piekāpjoties vien mača izskaņā, kad pretinieki sev par labu 5:4 panāca, gūstot uzvarošo ripu tukšos vārtos. Turnīra noslēgums bija paredzēts pret norvēģiem, kas bija tikai formalitāte – Latvijas izlase jau bija nodrošinājusi sev piekto vietu grupā, bet norvēģi – sesto. Taču neviens nekāpj uz ledus, lai zaudētu, īpaši Boba Hārtlija vadītās komandas.

Spēles rezultātu toreiz atklāja Norvēģija, taču tad viņi vēl nezināja, ka tie arī būs vienīgie gūtie vārti viņiem tajā spēlē – 4:42 minūtes pirms pirmā perioda beigām Linstrēms panāca 1:0. Otrā perioda sākumā latvieši izmantoja skaitlisko vairākumu, kad pēc lieliskas Rūdolfa Balcera piespēles precīzs bija Miks Indrašis. Taču šādi arī otrais spēles nogrieznis beidzās, kas tajā brīdī lika jautāt – vai mēs pretinieku spēsim salauzt? Spējām!

Pēdējā spēles trešdaļa norvēģi ļoti sīksti turējās pretī, taču Hārtlija padotajiem izdevās gūt trīs bezatbildes vārtus – vispirms savus otros vārtus turnīrā guva Jānis Jaks, tad pēc lieliskas Artūra Kuldas piespēles pāri puslaukumam viens pret vārtiem izskrēja Rihards Marenis, bet punktu sešas minūtes pirms spēles beigām pielika Ronalds Ķēniņš. 4:1 uzvara turnīra pēdējā spēlē mums togad atnesa 10. vietu pasaulē.

Šajā mačā ar lielisku rezultativitāti izcēlās Miks Indrašis, kurām gūti vārti un divas rezultatīvas piespēles.

Balcers “savējiem” ieliek dubli

Viens no visu laiku labākajiem un arī dramatiskākajiem turnīriem mūsējiem bija 2018. gada pasaules čempionāts, kurā spējām iekļūt ceturtdaļfinālā. Toreiz pirmā spēle mums bija tieši pret norvēģiem, un pirmo reizi izlasē mums spēlēja arī Norvēģijas hokeja skolā izaudzinātais Rūdolfs Balcers.

Iesākums gan nebija pārāk labs, jo nonācām iedzinējos ar 0:2, taču spēles gaitā spējām piecelties no nokdauna un izmainīt spēles gaitu. Pirmo precīzo metienu letiņi izdarīja tikai otrajā periodā, kad Sotnieks ripu pārtvēra vidējā zonā un vienu pret vārtiem izvirzīja nevienu citu kā to pašu Balceru. Pēc tam spēle kļuva tikai nervozāka un rezultāts nemainījās līdz pat mača 52. minūte, kad līdzsvaru uz tablo pēc Mārtiņa Karsuma un Krišjāņa Rēdliha piespēlēm atgrieza Rodrigo Ābols.

Ar 60 minūtēm šajā mačā bija par maz, tāpēc bija jādodas papildlaikā, lai noskaidrotu uzvarētāju. Vēl vienu zvaigžņu stundu piedzīvoja Balcers, kurš apspēlēja visu norvēģu trijnieku, kā arī pretinieku vārtsargu un izrāva Latvijai uzvaru pirmajā čempionāta spēlē ar 3:2.

Interesanti, ka abos mačos kopā rezultatīvākais mūsējo rindās bijis tieši Balcers, kurš izcēlies ar diviem gūtiem vārtiem un divām rezultatīvām piespēlēm. Šogad gan diemžēl izlasei būs jāiztiek bez viņa palīdzības.

Apakšgrupa un kalendārs

Latvija šogad spēlēs B apakšgrupā, kur ielozēta kopā ar tādām komandām kā Kanāda, Kazahstāna, Itālija, ASV, Norvēģija, Somija un Vācija.

• 21. maijs, plkst. 20:15 | Latvija – Kanāda
  • 22. maijs, plkst. 20:15 | Latvija – Kazahstāna
  • 24. maijs, plkst. 16:15 | Latvija – Itālija
  • 27. maijs, plkst. 16:15 | Latvija – ASV
  • 28. maijs, plkst. 20:15 | Latvija – Norvēģija
  • 30. maijs, plkst. 20:15 | Latvija – Somija
  • 1. jūnijs, plkst. 20:15 | Latvija – Vācija