Futbols

EURO 2020: dramatiskas un rakstura pilnas cīņas turnīra pirmajās trīs dienās

SIPA/Scanpix

Aizvadītas pirmās septiņas spēles Eiropas čempionātā futbolā, kurās esam bijuši liecinieki gan rakstura parādīšanai no atsevišķām komandām, kā arī notikumu, kur futbolista dzīvība karājās mata galā.

Trijos no septiņiem mačiem – spēle pie vieniem vārtiem

No septiņām spēlēm trijās varēja vērot vienas komandas dominanci pār otru. Atklāšanas spēlē, lai gan turki mēģināja spuroties pretī vieniem no mājiniekiem – itāļiem, ne tikai gala rezultāts, bet arī statistika liecināja par pretinieku pārsvaru. Rezultāts uz tablo pēc nospēlētajām 90 minūtēm – 3:0 – bija pilnībā atbilstošs, jo Romas stadionā viesiem netika atstātas nekādas cerības.

Itāļu futbolisti bija pārāki teju visos spēles aspektos – sitienos pa vārtiem (24 pret 3), bumbas kontrolē (63% pret 37%), uzbrukuma spēlē soda laukumā (15 pret 3), un tikai Ugurčana Čakira lieliskā spēle un seši atvairīti sitieni ļāva neielaist vēl kādus vārtus. Par Turcijas nevarību uzbrukumā liecina arī tas, ka Džanluidži Donnarumma Itālijas vārtos netika pie neviena seiva.

Tāpat līdzīga ainai bija vērojama arī Beļģijas un Krievijas Olimpiskās vienības mačā, kas norisinājās Sankpēterburgā. Beļģi teju visu spēli kontrolēja situācju (66% pret 34%), turklāt spēlēja vēl precīzāk kā itāļi, jo no četriem sitieniem vārtu rāmi, trīs bumbas atrada savu ceļu vārtos. Tāpat viesi arī uzrādīja lielisku saspēli realizējot 90% piespēļu saviem partneriem (kopā 647 no 721), bet krievi tā arī neko nespēja savam pretiniekam padarīt, neizveidojot nevienu bīstamu situāciju spēlē.

Rahīms Stērlings atzīme savu vārtu guvumu. Foto: SIPA/Scanpix

Lai gan svētdienas agrajā mačā starp Angliju un Horvātiju, ja ieskatās statistikā, daudzās kompenentēs vērojama līdzība starp abām komandām – bumbas kontrole 50% pret 50%, sitieni – 8 pret 8 -, angļi uzbruka daudz vairāk. Viņi Vemblija stadiona viesiem tā arī neļāva izveidot nevienu īstu situāciju, kuros horvāti varētu rezultātu izlīdzināt, tāpēc ar Rahīma Stērlinga 57. minūtē gūtajiem vārtiem pilnīgi pietika, lai pirmo reizi Eiropas čempionātu vēsturē Anglija turnīru sāktu ar uzvaru.

Uz čempionātu neviens nebrauc zaudēt

Esam bijuši liecinieki arī īstām rakstura cīņām. Pirmā no tādām bija Velsas un Šveices mačs, kur šveiciešiem bija ievērojams teritoriālais pārsvars 64% pret 36%, ko pierāda arī izdarītās precīzās piespēles mača laikā –  232 pret 458. Viņi arī bija tie, kas atklāja mača rezultātu – fiziski spēcīgais Brīls Embolo raidīja bumbu pretinieku vārtos no stūra sitiena izspēles, turklāt tieši šajā spēles pozīcijā radīja velsiešiem problēmas ne vienu reizi vien.

Taču ar 18 sitieniem bija par maz, lai gūtu vēl kādus vārtus, un 74. minūtē par A grupas pastarīti uzskatītajai Velsai izdevās rezultātu izlīdzināt un tādu noturēt līdz pat spēles beigām. Šveice pirms turnīra tika uzskatīta par vienu no turnīra “melnajiem zirdziņiem”, taču pirmajā mačā nespēja pārkāpt komandai, kurai tikai retais paredz izkļūsanu no apakšgrupas. Velsa gan ir pierādījusi, ka spēj konkurēt ar Eiropas spēcīgākajā komandām, jo iepriekšējā Vecā kontinenta čempionātā aizspēlējās līdz pusfinālam, tāpēc jautājums – kurš šajā apakšgrupā būs īstais “melnais zirdiņš”?

Tāpat arī savu pirmo maču šāda ranga turnīrā aizvadīja Ziemeļmaķedonija, kura pret austriešu spiedienu salūza tikai 78. minūtē, beigās zaudējot ar 1:3. Bet līdz šim pārliecinoši interesantākā spēle fiksēta starp Nīderlandi un Ukrainu. Pārliecinošs favorīts šajā duelī un visā C apakšgrupā nebija tālu jāmeklē, ko holandieši arī pierādīja mača gaitā, otrajā puslaikā gūstot ātrus divus vārtus un izvirzoties vadībā ar 2:0.

Jau šķita, ka ukraiņi ir nospiesti uz ceļiem, taču viss tomēr nebija tik viennozīmīgi. Vispirms 75. minūtē Andrijs Jermoļenko ar skaistākajiem vārtiem pirmajās čempionāta dienās no tālas distances pretinieku vārtos iegrieza Ukrainai pirmo golu, bet pēc četrām minūtēm no brīvsitiena izspēles Jaremčuks ar galvu lika savai valstij gavilēt, panākot 2:2. Tikai 85. minūtē pēc lieliska uz maiņu nākušā Neitana Akes centrējuma Denzels Damfrijs “oranžajiem” panāca pirmos trīs punktus tabulā.

Veselību Kristiānam Ēriksenam

Viens no visu laiku dramatiskākajiem notikumiem, kāds jebkad fiksēts futbola lielajos turnīros, bija redzams Dānijas un Somijas izlašu mačā. Pašās pirmā puslaika beigās pēc neveiksmīga uzbrukuma Kristiāns Ēriksens saļima pie laukuma sānu līnijas. Tikai ar sirds masāžas un elektrošoka palīdzību pēc vairākām minūtēm tomēr izdevās dāņu futbolistu atdzīvināt. Laukumu viņš pameta nestuvēs, bet oficiālā informācija vēsta, ka slimnīcā viņa stāvoklis ir stabils un dzīvībai briesmas vairs nedraud.

Holandes izlases fans savu fanu karogu veltījis Kristianam Eriksenam. Foto: SIPA/Scanpix

Mačs uz laiku tika apturēts, taču pēc dažām stundām atsākās, ko lūdzis pats Eriksens. Dāņi gan nespēja atgūties no piedzīvotā, ielaižot vienīgo sitienu pa saviem vārtiem, kas arī izšķīra spēles likteni. Pēcāk netika realizēts arī 11 metru soda sitiens, un turnīrs sākts ar zaudējumu vēl vienai čempionāta debitantei Somijai.