Futbols

Latvijas – Nīderlandes kopējā vārtu attiecība – 0:9…

Latvijas - Nīderlandes kopējā vārtu attiecība - 0:9…
REUTERS/Scanpix

Sestdien, 27. martā, plkst. 19:00 Amsterdamā norisināsies Pasaules kausa kvalifikācijas spēle starp Latvijas un Nīderlandes futbola izlasēm. Neapšaubāmi mača favorīti būs holandieši, turklāt līdz šim trijās tikšanās reizēs mūsējie ne reizi nav spējuši pārspēt pretinieku vārtsargus. Kā viņiem veiksies šoreiz?

Trīs tikšanās reizes

Līdz šim abas komandas spēkus samērojuši trīsreiz, no kurām pirmā bija 2004. gada Eiropas čempionāta finālturnīra ietvaros. Toreiz Portugālē sausā nostāvēja leģendārais Edvins Van der Sārs, bet Aleksandrs Koļinko bumbu savus vārtos meklēja trīs reizes. Toreiz mūsējie ļoti labi aizvadīja pirmās divas turnīra spēles – pret Čehiju pēc pirmā puslaika bijām vadībā, bet spēles gala rezultāts tomēr 1:2, un varenā Vācija tika atstāta ar vienu punktu, jo mūsējie nosargāja savus vārtus neskartus – 0:0.

Leģendārais Rūds van Nistelrojs EURO 2004 turnīrā pret Latviju izcēlās ar diviem vārtiem. Foto: www.imago-images.de/Scanpix

Ar zināmām cerībam tika gaidīta arī trešā spēle, jo arī “oranžie” ar vāciešiem bija sadalījuši punktu, taču spēles gaita un Rūda van Nistelroja divi vārti pirmajā puslaikā parādīja, ka pretinieki ir citās domās. Līdz nākamajai tikšanās reizei bija jāgaida 10 gadi, un šo spēli daudzi labprāt vienkārši pasludinātu par nenotikušu.

EURO 2016 kvalifikācijas sākumā Latvija zaudēja Islandei (0:3) un divreiz cīnījās neizšķirti, no kuriem viens bija Skonto stadionā pret Turciju (otrs pret Kazahstānu – 0:0) – 1:1. Paralēli šim mačam Reikjavīkā tā pati Islande sāka šokēt futbola pasauli, jo ar 2:0 tika pieveikta zvaigžņotā Nīderlande. Mūsējiem, savukārt, šķita, ka varētu pagūt uzlēkt ievainotajiem holandiešiem uz varžacīm, taču Amsterdamā tika piedzīvots murgs.

Viss sākās jau 6. minūtē, kad Robins van Persijs izvirzīja laukuma saimniekus vadībā, bet Arjens Robens un Klāss Jans Huntelārs savu komandu pārtraukumā aizsūtīja ar 3:0 uz tablo. Otrajā puslaikā abi kopā ar  aizsargu Džefriju Brumu izcēlās vēl pa reizei, sabradājot latviešu ar 6:0.

Tā paša cikla ietvaros Skonto stadionā abas komandas fiksēja rezultātu 2:0. Toreiz izcēlās arī Džeordžino Vijnaldums, kurš tobrīd vēl atradās Ņūkāstlas īpašumā, bet runas par viņa pāriešanu uz “Liverpool” palika arvien skaļākas.

Lai gan izlasē vairs nespēlē, joprojām aktīva profesionālā karjera ir Arjenam Robenam, kurš pret Latviju spēlēja gan 2004., gan 2014. gadā. Foto: Scanpix

Kopējā vārtu attiecība – 0:9, un lai gan Latvijas izlase mačā pret Melnkalni izrādīja pienācīgu pretestību, tāpat gūt vārtus arī šajā mačā būs ļoti sarežģīti.

Ieskats Holandes sastāvā

Mačs pret Turciju Nīderlandē tika ļoti gaidīts, jo komanda nav spējusi iekļūt pēdējos divos lielajos turnīros, tāpēc viss, ko no spēlētājiem un galvenā trenera Frenka de Būra sagaidīja bija tikai un vienīgi uzvara. Taču arī šis ceļš nebūs rozēm kaisīts, jo mājās tika atvests zaudējums ar 2:4. Laukumā otrdienas vakarā izgāja tādi spēlētāji kā Frenkijs de Jongs (“Barcelona”, Matjiss de Lihts (Turīnas “Juventus”), Mefiss Depajs (Lionas “Olympique”) u.c.

Pašreizējais Nīderlandes izlases uzbrukuma līderis ir Lionas “Olympique” spēlējošais Memfiss Depajs. Foto: AFP/Scanpix

Ļoti neveiksmīgu spēli vārtos aizvadīja Tims Krūls, kurš atvairīja tikai vienu no pieciem pretinieku sitieniem vārtu rāmi, kamēr turkiem ar lielisku maču un septiņiem seiviem izcēlās vietējā kluba “Trabzonspor” pārstāvis, 24 gadus vecais Ugurčans Čadirs. Kopā Nīderlande pretinieku vārtus apdraudēja 20 reižu, taču beigu beigās bija jāsamierinās ar zaudējumu. Jāpiemin, ka turku uzbrucējs Buraks Jilmazs trāpīja visus savus trīs sitienus, izceļoties ar t.s. “hat-trick”.

Malā palika trīs Premjerlīgas spēlētāji – Mančestras “United” uzbrūkošā tipa pussargs Donijs van de Bēks, ilggadējais “Crystal Palace” kreisās malas aizsargs Patriks van Ānholts, kā arī uzbrucējs Stīvens Bergveins (Totenhemas “Hotspur”). Ņemot vērā rezultātu pirmajā spēlē, de Būrs, visticamāk, pret Latviju varētu veikt izmaiņas sākumsastāvā, bet tas noskaidrosies vien dažas stundas pirms spēles.